BRUSEL – Trh s elektrickou energiou a plynom patrí medzi najsilnejšia odvetvia v Európskej únii. Cena vyrobenej elektriny dosahuje ročne okolo 150 miliárd a plynu takmer 100 miliárd eur. Odstránenie zostávajúcich monopolov v energetike sa dostáva do centra pozornosti v EÚ pri vytváraní spoločného trhu.
Na riešenie čakajú dve hlavné úlohy: úplné otvorenie vnútorného trhu s týmito produktmi v jednotlivých krajinách a dosiahnutie konkurencie v rámci celej únie. Na summit, ktorý sa uskutoční tento týždeň v Štokholme, totiž prídu krajiny s rozdielne otvorenými trhmi. Kým Veľká Británia a Nemecko otvorili trh s elektrinou aj plynom na sto percent, Fínsko a Švédsko to dosiahli len pri dodávateľoch elektriny. Ostatní majú energetický trh otvorený od deväťdesiat percent po nulu. Napríklad Grécko a Portugalsko svoj trh s plynom zatiaľ neotvorili a deväť krajín vrátane Francúzska a Talianska trh s elektrinou liberalizovalo na menej ako polovicu.
Ako včera skonštatoval denník Financial Times, rovnako zložitou otázkou zostáva otvorenie trhu medzi členskými krajinami. A to je druhou hlavnou úlohou. Cezhraničná liberalizácia je len v úvodnej etape. Cez hranice krajín prechádza iba osem percent z celkovej hodnoty elektrickej energie. A tento výsledok sa dosahuje napriek tomu, že sa v krajinách EÚ pre priemysel liberalizoval trh s elektrinou do dvoch tretín a s plynom do troch štvrtín. Zatiaľ sa však nedosiahla širšia vnútorná konkurencia medzi výrobcami EÚ.
Rozličnými spôsobmi sa zatiaľ znemožňuje prístup nových výrobcov do domácich rozvodných sietí elektriny aj plynu. Obavy sa v poslednom čase začali objavovať aj v súvislosti so skúsenosťami, ktoré s liberalizáciou trhu získala americká Kalifornia. Reálnou otázkou sa stáva zrelosť trhu na navrhované opatrenia. Ako uvádza Financial Times, nie je jasné, „či všetky krajiny chcú bežať, keď sa ešte nenaučili chodiť“.
(tasr)