FOTO SME - PAVOL MAJER
Ako ste sa stali riaditeľom banky?
"Od roku 1992 som pracoval vo VÚB na rôznych pozíciách, až som končil v roku 2002 na úrovni riaditeľa divízie tresaury. Poznal som Meinl Bank, pretože sme boli v kontakte pri určitých obchodných príležitostiach. Bol som oslovený. To neznamenalo, že mi to miesto bolo hneď ponúknuté. Oslovili viacero kandidátov a vyberali si medzi nimi."
Je ťažké stať sa šéfom banky?
"Závisí to od uhla pohľadu. Určite by to neponúkli niekomu, kto nemá skúsenosti z bankovníctva. A keď má niekto takéto skúsenosti, už to ide rýchlejšie. Samotný akt stania sa šéfom banky je relatívne krátky proces."
Čo musí riaditeľ banky ovládať? Je to prehľad v bankovníctve alebo skôr manažérske schopnosti?
"Je to prierezová znalosť všetkých týchto oblastí. Za najdôležitejšie považujem, aby môj názor na stratégiu banky bol rovnaký, aký má akcionár. Človek musí byť aj odborníkom. Je dôležité, aby okrem vízie a líderstva mal aj prierezovú znalosť o bankovníctve. Ja skladám mozaiku z veľkých kameňov. Ja sa netajím tým, že v tejto banke je veľa odborníkov na tú oblasť, ktorú robia, možno o niekoľko tried lepších ako ja. Mojou úlohou je ponúknuť kolegom víziu, kam chceme, aby banka smerovala, a aké by mala mať za určitý čas výsledky. Mojou úlohou je dať dokopy efektívne fungujúci tím pracovníkov. Takí šéfovia bánk sú dlhodobo úspešní, ktorí dokážu za sebou strhnúť ostatných."
Prečo si myslíte, že väčšina bánk má riaditeľov zo zahraničia? Nie sú Slováci dostatočne skúsení na takúto pozíciu alebo je to skôr o osobnej skúsenosti s daným človekom?
"Nemyslím si, že by na Slovensku bolo málo šikovných a vzdelaných ľudí, ktorí by mohli zastávať takéto funkcie. Myslím si všeobecne, že Slováci sú veľmi šikovní, veľmi kreatívni a veľmi vynaliezaví. Skôr ide o osobné alebo sprostredkované poznanie konkrétneho človeka. To neznamená, že musia byť v dennodennom pracovnom kontakte. Veľmi dôležitou zložkou pri rozhodovaní je aj história úspechov takejto osoby. Ak sú veľmi negatívne informácie o takejto osobe, tak by mu to nepomohlo." (pcs)