Zodpovedá tomu aj účasť. Tú zatiaľ potvrdilo 49 hláv štátov. Kremeľ na 9. mája pozval všetkých svetových lídrov. Aj takých, ktorých na Západe nepovažujú za partnerov, a tak do Moskvy zavíta dokonca aj severokórejský vodca Kim Čong-Ila.
Ak pozvanie potvrdí, na Červenom námestí sa stretne okrem iného aj s americkým prezidentom Georgeom Bushom či slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom. Na oslavy príde aj zástupca Južnej Kórey. Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí to nie je žiaden "diplomatický problém".
Putin v utorok podľa Kórejskej centrálnej agentúry udelil Kimovi prostredníctvom veľvyslanca v Pchjongjangu medailu pripomínajúcu 60. výročie víťazstva nad fašizmom. Odovzdávanie sa údajne nieslo v mimoriadne srdečnej atmosfére. Severná Kórea bola počas studenej vojny ruským spojencom.
Kim však nebude jediným kontroverzným hosťom. Poľský prezident Aleksander KwaĘniewski napríklad so sebou zoberie aj Wojciecha Jaruzelského, posledného komunistického prezidenta. Podľa kancelárie prezidenta má na účasť právo, keďže bojoval v druhej svetovej vojne.
Nebudú chýbať ani autoritárski prezidenti štátov postsovietskych republík ako Alexander Lukašenko z Bieloruska či prezidenti z Kazachstanu (Ilcham Alijev) a Tadžikistanu (Emmomali Rachmonov). Otázka je, kto príde za Kirgizsko, kde sa nedávno uskutočnila "tulipánová revolúcia". Či prezident v ruskom exile Askar Akajev, alebo opozičný dočasný prezident Kurmanbek Bakijev.
MIREK TÓDA