PRAHA - Českí komunisti pred dnešným hlasovaním o nedôvere koaličnej vláde zvyšovali napätie. Rozhodnutie Výkonného výboru KSČM hovorí, že sa poslanci zdržia hlasovania a pomôžu tak premiérovi Stanislavovi Grossovi prežiť. Časť komunistov však zároveň požaduje demisiu predsedu vlády a pred hlasovaním ho chcú vyzvať, aby rezignoval.
Môže to byť hviezdna hodina komunistov. Ak podržia premiéra Stanislava Grossa a ten zostaví zrekonštruovanú menšinovú vládu s ich podporou, vrátia sa prvýkrát od roku 1989 do veľkej politiky.
Hlasovanie o nedôvere vyvolala opozičná ODS, ale v snemovni získala len podporu ľudovcov, čo nestačí. Preto sa čaká na rozhodnutie komunistov. Doteraz vládni ľudovci požadujúci odchod Grossa pre nevyjasnené finančné pomery v jeho rodine včera potvrdili odchod z vlády, keď demisiu podali traja ministri z ich strany. Rezignovať je pripravený aj minister informatiky za unionistov Vladimír Mlynář, ktorý nechce byť členom vlády závislej od podpory komunistov.
"Nevylučujem, že sa naši poslanci zdržia hlasovania," povedal včera predseda KSČM Miroslav Grebeníček. Toto stanovisko je len odporúčaním, ktoré medzi komunistami vyvolalo rozpory. Grebeníček presadzoval, aby hlasovali za vyslovenie nedôvery. Nakoniec sa poslanci môžu rozhodnúť až po Grossovom vystúpení v snemovni pred hlasovaním.
Grebeníček povedal, že za istých okolností by si vedel predstaviť, že by ich strana vládu podporovala, ale podmienil to účasťou krajne ľavicových sociálnych demokratov v kabinete, napríklad Jana Kavana.
Gross má však pripravených na miesta ľudovcov iných kandidátov. Novým ministrom zahraničných vecí by sa mal stať terajší veľvyslanec Česka pri Európskej únii Jan Kohout a socialisti tvrdia, že s komunistami spolupracovať nebudú.
Prezident Václav Klaus včera povedal, že situácia si vyžaduje jeho zásadné kroky. Aké, neprezradil. Do vládnej krízy zatiaľ nezasiahol aj vzhľadom na ústavou obmedzené právomoci. Stále však neoznámil, či prijal demisiu ľudoveckých ministrov. Počká, ako sa skončí dnešné hlasovanie.
Na Hrade Klaus prijal najprv šéfa ľudovcov Miroslava Kalouska, ktorý oficiálne potvrdil odchod z vlády. Podvečer prijal aj Grossa, ktorý sa včera okrem záchrany vlády zúčastnil aj na svokrovom pohrebe.
Niektorí zástupcovia KDU-ČSL a ODS tvrdia, že situácia pripomína rok 1948, keď sa komunisti prebili k moci. "Ani na sekundu nepochybujem, že Václav Klaus nie je Edvardom Benešom roku 1948," povedal Kalousek v pripomienke na povojnovú situáciu, keď vtedajší prezident umožnil počas vládnej krízy vznik kabinetu, v ktorom sedeli s komunistami aj sociálni demokrati. Šéf ľudovcov odmietol, že by jeho strana odchodom z vlády púšťala do hry komunistov. Urobiť to môžu len tí, čo s nimi budú spolupracovať, povedal.
(mch, čtk)