Priaznivci Terri Schiavovej pred floridskou nemocnicou v Pinellas Park boli zdrvení. FOTO - TASR/EPA
A po 13 dňoch, keď ju od prístrojov odpojili.
Smrť 41-ročnej Terri Schiavovej nie je len rodinnou tragédiou. Je to udalosť, ktorá zasiahla celú Ameriku. Terri sa stala predmetom sporu o právo na život a smrť. Stala sa z nej skúška amerického politického systému. Celkom nezvyčajne ju totiž pred rozhodnutiami súdov zachraňoval Kongres aj prezident George Bush. Neúspešne.
Krajina sa rozdelila. Konzervatívna kresťanská pravica hovorila o mučení, barbarstve, vražde. Terri umierala pomaly, po rozhodnutí floridského súdu ju odpojili od vyživovacej trubice, ktorá bola jedinou možnosťou, ako prijímať vodu a stravu. Lekári opakovali, že v jej stave pacient hlad, smäd ani bolesť necíti.
Prieskumy ukázali, že väčšine Američanov však viac ako Terrino umieranie prekážalo zasahovanie prezidenta a Kongresu do záležitostí jednej rodiny.
Príbeh Terri Schiavovej sa začal pred 15 rokmi. Zlyhalo jej náhle srdce a následne jej prestal pracovať mozog. O pár rokov neskôr sa pohádal jej manžel a rodičia.
Manžel žil s inou ženou, s ktorou má aj deti, a tvrdil, že by si jeho manželka Terri nikdy neželala žiť takýto život, a prikázal ju odpojiť od prístrojov. Rodičia sa s ním začali súdiť. Chceli získať právo rozhodovať o jej osude, ktoré podľa floridských zákonov patrí manželovi, a do poslednej chvíle chceli zabrániť, aby ju odpojili. Neúspešne.
Prípad prešiel za sedem rokov všetkými súdmi. Od najnižších floridských až po Najvyšší súd Spojených štátov. Sudcovia od začiatku do konca stáli na strane manžela.
Nepomohol ani Bush a republikáni, ktorí tesne pred Veľkou nocou v Kongrese prijali špeciálny zákon len pre Terri. Mal prípad dostať na federálnu úroveň. To je najpozitívnejšia správa tohto príbehu: súdy odolali tlaku prezidenta aj Kongresu. Potvrdili svoju nezávislosť a aspoň na čas upokojili tých, čo sa zdesili, že pre Terri sa naštrbila deľba moci medzi prezidentom, Kongresom a súdmi.
Sudcov nezlomil ani tlak cirkví a zhoda okolností, keď v čase Terrinho umierania napojili na vyživovaciu trubicu aj pápeža Jána Pavla II. Podľa špekulácií médií aj jeho čaká zavedenie trubice priamo do žalúdku. Na rozdiel od Terri v jeho prípade je jasné, čo si želá. Ján Pavol II. už pred rokmi vyhlásil, že úlohou cirkvi je bojovať za život, a to aj v prípade, že je človek odkázaný na prístroje.
Pre Terri bola smrť asi vykúpením, a časť jej rodiny hovorí, že teraz má už pokoj v nebi.
Pre jej rodičov je to tragédia a súčasne koniec obrovského trápenia.
Pre Busha a republikánskych kongresmanov prehra, pre americké súdnictvo víťazstvo.
Pre americkú politiku je to pokračovanie veľkého preskupenia síl. Bush posunul republikánov o krok bližšie ku kresťanským konzervatívcom, ktorí mu vlani vyhrali voľby.
Pre Ameriku je to začiatok veľkej debaty o živote a smrti. Pápež a Terri. Dva úplne odlišné príbehy, oba však odhaľujú, kde sú hranice cirkvi, etiky a lekárskej vedy. Ako dlho sa má predlžovať život a kedy je čas na smrť.
Od infarktu po odpojenie
február 1990 - náhle zlyhanie srdca a následné poškodenie mozgu,
máj 1998 - manžel požiadal o odstavenie od manžel požiadal o odstavenie od prístrojov, rodičia protestujú,
február 2000 - súd rozhodol, že ju odpoja,
október 2003 - floridský kongres prijal špeciálny zákon, ktorý umožnil guvernérovi (Jeb Bush), aby ju vrátili na prístroje,
september 2004 - Najvyšší súd Floridy rozhodol, že zákon je protiústavný,
december 2004 - rodičia sa odvolali na Najvyšší súd,
január 2005 - Najvyšší súd prípad zamietol, rozhodnutie patrí výlučne Floride,
marec 2005 - floridský súd znovu rozhodol o odpojení, Terri zomrela.
(reuters)
Matka Terri na odchode z nemocnice. FOTO - TASR/EPA