ci s niektorými opozičnými stranami.
Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor hovorí, že podľa ich analýzy nie je náš Zákonník práce v súlade s európskymi smernicami, najmä pokiaľ ide o ochranu zamestnanca.
"Svetová banka nás označila za krajinu, ktorá má najliberálnejšie pracovné prostredie. Otvoríme to na národnej úrovni, ale vzhľadom na pomer síl, ktorý je v koalícii, nie je predpoklad, že by sme to dokázali urobiť cez parlament. No aspoň sa o to pokúsime, pretože sme povinní rokovať najskôr na národnej úrovni," povedal. Tvrdí, že ak politici nevyjdú odborárom v ústrety, obrátia sa cez Európsku odborovú konfederáciu na európsky súd.
Martin Danko z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že iniciatívu odborárov registrujú a podľa neho ide o signál, že odborári nechránia záujmy zamestnancov alebo zamestnávania, keďže "náš Zákonník práce je označovaný za jeden z hlavných impulzov tvorby nových pracovných miest na Slovensku a má výrazne pozitívny vplyv na trh práce". Jeho zmena by podľa Danka poškodila zamestnávanie, teda aj zamestnancov. "Nemáme žiadne signály z Európskej únie, že by nebol v súlade so smernicami," hovorí o zákonníku.
Odborári vyzerajú odhodlane a zrejme sa na súd naozaj obrátia. "Je to právo odborárov, uvidíme, aké výsledky budú," hovorí Danko, podľa ktorého patrí Zákonník práce k najmodernejším v Európe.
Odborári na prvého mája pripravujú protest v Banskej Bystrici, na 17. októbra silnejší protest proti reformám a sociálnej situácii, asi v Bratislave. Myslia si, že prídu desiatky tisíc protestujúcich. (rf)