Aké by malo byť postavenie mestských a obecných polícií?
"Snáď na celom svete sa teraz kompetencie presúvajú na samosprávy. Napríklad v Belgicku presunuli zo štátnej polície na miestnu úroveň deväťtisíc policajtov. Každý sa vážne zaoberá otázkou prevencie a tá sa dá riešiť najlepšie tam, kde kriminalita vzniká. Štatistika hovorí, že kriminalita stúpa, a to dokonca v niektorých mestách ako Košice až o 30 percent. Štátna polícia má dosť práce, aby riešila závažnú trestnú činnosť. Obecné polície by mali riešiť priestupky a uvoľniť ruky štátnej polícii."
Žiadate zvyšovanie kompetencií?
"Ani nie, skôr by bolo treba dať do poriadku niektoré nedotiahnuté veci a legislatívu upraviť tak, aby priestupky bolo možné dotiahnuť do konca. Mestskí policajti majú za sebou 15 rokov praxe v uliciach, taký čas už štátni policajti prakticky nerobia v uliciach poriadkovú službu."
Aká je kvalita mestských policajtov?
"Nie všade majú potrebnú kvalitu ľudí. Závisí od primátora či náčelníka v danom meste, akú vysokú latku nasadí. Zásadný prelom v kvalite sa urobil pred dvoma rokmi, keď zákon určil, že v mestskej polícii môžu pracovať iba pracovníci s minimálne stredoškolským vzdelaním s maturitou."
Ľudia majú často pocit, že sú mestské polície zbytočné a slúžia ako odkladisko pre ľudí, ktorí si nenájdu iné uplatnenie.
"Na celom území Slovenska s výnimkou aglomerácií, kde je vysoká zamestnanosť, sa na jedno miesto policajta hlási aj 20 ľudí. Tam je z čoho vyberať. V Liptovskom Hrádku sa na post dvoch policajtov prihlásilo 75 ľudí a boli by sme schopní postaviť mestskú políciu iba z vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Horšia je situácia v Bratislave, ktorá má nízku nezamestnanosť a do radov mestskej polície sa kvalitní ľudia nehrnú."
Veľa sa hovorí o chybách štátnych policajtov, o braní úplatkov, ako je to u mestských policajtov?
"Mestská polícia je pod dohľadom občanov, poslancov či primátora. Takýto priestupok je okamžite riešiteľný na rozdiel od Policajného zboru, kde dlhšia trvá, kým sa takýto prehrešok prejaví. Mestská polícia je priamo na rane, preto možno nedochádza k takýmto prípadom tak často."
Majú policajti odbornú prípravu?
"Máme predpísanú odbornú prípravu v rozsahu 420 hodín. Myslím si, že na tú prácu, ktorú vykonávajú, je to postačujúce, ale nebránime sa, aby to bolo viac. Je to však o peniazoch."
Sú aj mestá, ktoré svoju políciu nemajú.
"Na úrovni miest sú to skôr výnimky. Máme ich zriadených asi 153. Myslím si, že na zabezpečenie verejného poriadku by táto povinnosť mohla byť daná aj zo zákona." (rp)