predchádzajúceho zákona sa do 1,5 milióna korún nemuselo uvádzať nič. Nad túto hodnotu však museli uviesť aj konkrétnu sumu. Nový zákon si však poslanci vyložili tak, že túto sumu uviesť nemusia.
Federič nevidí problém v tom, keď poslanci neuvedú hodnotu rodinného domu. Bol by totiž potrebný posudok znalca a za dôležitejšie preto považuje priznanie vlastníckeho vzťahu.
Jednou z možností, ako zákon upresniť, je jeho zmena. Viacerí poslanci však pochybujú, že bude v parlamente priechodná.
Poslanec Smeru Dušan Čaplovič povedal, že verejná mienka musí tlačiť na poslancov. Podľa neho totiž stačí, ak niekto povie, že má viac ako 225-tisíc korún, ale môže mať aj 50 miliónov. "Bola námietka, aby sme nedávali námet zlodejom na vykradnutie," podotkol Čaplovič.
Poslancovi Alojzovi Přidalovi z KDH sa zdá čudné, že v oznámení konkrétna suma nebude. Podľa neho zákon je možné kritizovať, "ale nateraz si poslanci svoju povinnosť splnili".
Majetkové priznania mali verejní funkcionári predložiť do včerajšieho dňa. Ešte v stredu ich mal parlamentný výbor na stole len necelú polovicu (zhruba 200). Výbor najskôr vyzve funkcionárov, ktorí priznanie nepodali, aby tak urobili. Vzápätí ich prerokuje a v prípade nezrovnalostí opäť vyzve na ich doplnenie a až potom by sa mali objaviť na internetovej stránke parlamentu. Kedy to bude, však šéf výboru Federič nevedel povedať.
IGOR STUPŇAN