na koaličnej rade vo štvrtok.
Tóth síce nepredpokladá, že by ich všetky zamietli, ale ak by sa to stalo, budú "zvažovať podporu vysokoškolskému zákonu". ANO by zákon zrejme nepodporila, ani keby prešli pozmeňujúce návrhy opozície "ľavicového charakteru".
ANO žiada zo zákona vypustiť dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého budú môcť vysoké školy stanoviť aj nulové poplatky. Obáva sa, že prechodné obdobie je politicky nebezpečné a dáva možnosť vysokým školám taktizovať. "Prvý rok nebudú vyberať školné a mesiac pred voľbami začnú. Myslím si, že za rok by mohli prísť pozitíva," hovorí Tóth. Tvrdí však, že ak dvojročný odklad vypustia, hrozí záporná reakcia SMK, čo sa "neoficiálne dozvedel".
ANO chce vypustiť aj paragraf o sankciách pre zahraničné vysoké školy kvôli akreditácii a navrhuje, aby žiaci, ktorí opakujú ročník, platili vyššie školné, a aby sa zohľadňovali výsledky maturít.
Tóth povedal, že ministerstvo neurobilo takmer žiadnu obsahovú reformu. Čoskoro chce predložiť návrhy nových učebných plánov pre základné a stredné školy. Nepáči sa mu ani reforma školskej štátnej správy. V Banskobystrickom kraji sa pred reformou podľa neho o školstvo staralo 28 ľudí s jedným autom a dnes viac ako 50 so štyrmi autami.
DANIEL VRAŽDA