Osobný tajomník Stanislaw Dziwisz a pápež Ján Pavol II. na fotografii zo 17. januára 2004. FOTO - REUTERS |
Dziwisz, ktorý bude mať v apríli 66 rokov, má v rukách nesmierne právomoci, pokiaľ ide o riadenie pápežovej agendy. Je po pápežovom boku 24 hodín denne: asistuje mu nielen pri vstávaní, ale celebruje aj omšu v pápežovej súkromnej kaplnke a rokuje s lekármi. Spoločne sa radia nad dokumentami.
Diwisz sa stal aj pápežovým hlasom, keď Ján Pavol II. potrebuje telefonovať so spolupracovníkmi. Pápežovi v tom totiž bránia zdravotné problémy.
Monsignor Dziwisz býva v apartmáne priamo pod pápežovými izbami a je nielen prvý človek, ktorého Ján Pavol II. každé ráno vidí, ale aj posledný, keď si líha. Puto medzi duchovnými je o to pevnejšie, že obaja pochádzajú z Poľska. Môžu spolu hovoriť rodnou rečou, a to je dôležité práve v dobe, keď má pápež problémy s artikuláciou.
Priateľstvo pápeža Karola Wojtylu a arcibiskupa Dziwisza trvá už štyri desiatky rokov. Podľa informácií, ktoré kolujú Vatikánom, sa prvýkrát stretli na zjazdovke v Zakopanom v poľských Tatrách. V roku 1963 to bol práve krakovský arcibiskup Wojtyla, kto vysvätil Dziwisza za kňaza. O tri roky neskôr sa Dziwisz stal Wojtylovým osobným tajomníkom.
Keď Wojtylu v roku 1978 zvolili za pápeža a prevzal meno Ján Pavol II., vzal si Dziwisza so sebou do Vatikánu. V roku 1998 ho vymenoval za biskupa, päť rokov na to za arcibiskupa. Znalci vatikánskych pomerov uisťujú, že 84-ročný pápež miluje Dziwisza ako vlastného syna a že ho oslovuje priateľskou zdrobneliou Stašek.
Charakteristické je, že Dziwisz hovorí pred médiami len mimoriadne vzácne. Úplne výnimočne napríklad verejne prehovoril na poľskej katolíckej univerzite, keď 13. mája 2001 pripomenul atentát, ktorého sa stal pápež obeťou v roku 1981. Vo chvíli atentátu bol Dziwisz po pápežovom boku v jeho bielej limuzíne, on pápeža vzal do náruče, keď ho zranili tri strely. (čtk)