G 8 Igora Šuvalova, že cieľom kauzy Jukos bolo donútiť ostatné firmy k riadnemu plateniu daní.
Moskovský prokurátor v utorok navrhol pre Chodorkovského najvyššiu možnú 10-ročnú trestnú sadzbu za obvinenie z daňových únikov a podvodov.
"Tento príspevok Ruska k svetovej právnej kultúre určite pomôže krajine upevniť svoju pozíciu vo "Veľkej osmičke," poznamenali k tomu s iróniou Vedomosti. Podľa denníka Šuvalov tiež zdôraznil, že ruská vláda sa bude rovnako ako v prípade Jukosu správať i v budúcnosti, pokiaľ na dosiahnutie očakávaného výsledku bude treba viac než jeden príklad.
Podľa Vedomostí nemôže Šuvalov nechápať, čo hovorí: združené pomenovanie "výstražný proces" odkazuje priamo k neslávne známemu komunistickému prokurátorovi Andrejovi Vyšinskému. "Pokiaľ sa vláda rozhodla, že čím desivejší - tým zrozumiteľnejší, tak jej takéto konotácie idú priamo na ruku," píše denník a pripomína dlhé nočné výsluchy i masové zadržanie pracovníkov Jukosu. Podľa denníka rétorike stalinských procesov z roku 1937 zodpovedá dokonca i rétorika obžaloby a požiadavka na desaťročný trest v "kolónii."
Denník Izvestija poznamenáva, že požiadavka obžaloby na desať rokov trestu pre Chodorkovského a jeho spolupracovníka Platona Lebedeva sa s vyjadrením Šuvalova zišli v jeden deň neuveriteľným spôsobom. I keď Šuvalov podľa denníka apeloval na nemorálnosť snahy firiem minimalizovať svoje daňové výdavky, nevysvetlil, kade podľa vlády vedie hranica medzi nelegálnym krátením daní a stále zákonnou snahou o ich "optimalizáciu."
Izvestija pripomínajú, že nad touto témou sa dosiaľ nedokázali zhodnúť ani renomovaní právnici. Teraz sa teda zdá, že za nich rozhodla vláda. "Názorové príklady sú dobré v tom, že plagátovým spôsobom ľahko objasnia podstatu problému. A tak, pokiaľ si po výrokoch Igora Šuvalova začnú zahraniční investori baliť kufre, bohužiaľ to nikoho neudiví," končí denník.
(čtk)