Neexistujú však dôkazy, že Annan bol priamo zapletený do korupcie.
Podľa šéfa OSN tak bolo jeho meno v súvislosti s podozreniami z korupcie očistené. Autori správy nič také netvrdia. Hovoria o zvláštnych praktikách a o tom, že proti Annanovi sa nenašli dostatočné dôkazy.
V tejto chvíli to podľa analytikov stačí na to, aby Annan vydržal vo funkcii. Po tom, čo sa objavili nezrovnalosti v najväčšom programe svetovej organizácie, v ktorom sa pracovalo so 67 miliardami dolárov, sa totiž ozývali hlasy, aby odstúpil.
Hovorili to hlavne americkí republikánski kongresmani a Bushova administratíva, ktorá mala s Annanom rozdielne názory na vojnu v Iraku, ich v tom ticho podporovala. Teraz Biely dom Annana podporil.
Podľa New York Times je to však len opatrná podpora: "Prídu ešte ďalšie správy a my nevieme, kam to môže viesť. Vyčkajme," cituje denník zdroj z administratívy, ktorý požiadal o anonymitu.
Kompletná správa z vyšetrovania iniciovaného OSN bude k dispozícii až v júni.
Annan sa dostal do problémov, keď sa zistilo, že jeho syn z prvého manželstva Kojo pracoval vo firme Cotcna. Tá mala kontrakt s programom Ropa za potraviny. Nešlo o veľkú sumu, objavili sa však špekulácie, že Annan starší za firmu loboval. Mladý Annan, ktorého zobrali do firmy hneď po škole bez akýchkoľvek skúseností a po intervencii rodinného priateľa, mal firme pomôcť. Mal styky a firma sa netajila, že si myslela, že otec by mu mohol pomôcť.
To všetko sa vedelo najmenej šesť rokov. V OSN sa možný konflikt záujmov aj preveroval. Nikdy sa však nedostal vyššie. Objavili sa informácie, že Annanov podriadený "omylom" skartoval dokumenty týkajúce sa Kojovej firmy.
Annan starší teraz tvrdí, že syn k nemu nebol úprimný a nepovedal mu, že ho Cotecna cez inú firmu platila až do februára minulého roku.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ