Je rozhodnutý dostať sa na oranžovej vlne tam, kam napríklad hamburský starosta Ole von Beuts či ukrajinský prezident Viktor Juščenko.
Starosta Hamburgu a nemecký kresťanský demokrat Ole von Beust vymenil pred krajinskými voľbami v roku 2004 stranícku čiernu za oranžovú a vypálil všetkým rybník. Získal o 21 percent viac než v posledných voľbách. Žiadna iná strana v Nemecku dovtedy neposkočila v preferenciách tak výrazne.
O pol roka neskôr porazila oranžová časť Ukrajiny tu modrú tak presvedčivo, že sa v politike stala neporaziteľnou.
Teraz s ňou chce Haider zachrániť stranu, ktorá sa v prieskumoch prepadáva stále hlbšie. Prvá séria straníckych plagátov je už na svete. "Svieža, priateľská farba, ktorú nepriradia k žiadnej inej strane," povedal pre ORF Online generálny sekretár slobodných Uwe Scheuch.
Opoziční sociálni demokrati však haiderovcom vyčítajú, že hrajú na efekt. "Nemá to žiadny obsah. Použili by aj krikľavo zelenú, ak by bola práve v móde," povedal šéf poslaneckého klubu Josef Cap.
Socialisti sú urazení, že im chce niekto ukradnúť prvenstvo. V Rakúsku to boli oni, ktorí začali v roku 1962 používať oranžovú. "U nás mala táto farba symboliku: znamenala otvorenie strany verejnosti pod vedením Bruna Kreiskeho (neskorší rakúsky kancelár)," povedal Cap. Dobové expertízy hovoria, že skutočne prilákali viac voličov - paradoxne hlavne mužov. Už vtedy to bola viac oranžovočervená farba, než je tá, ktorú poznáme z Ukrajiny a časom sa socialisti ustálili na červenej.
V prípade slobodných sú zázračné účinky oranžovej neisté. Okrem toho, že bude mať strana novú farbu, nikto nevie, čo s ňou bude ďalej. Môže sa stať, že namiesto k moci ju privedie na politické dno. (mim)