Rakúski slobodní prechádzajú od tradičnej modrej na víťaznú oranžovú - zatiaľ na čele s Haiderovou sestou Ursulou (v strede). FOTO - REUTERS |
Čistky v rakúskej strane slobodných (FPÖ) pokračujú: vedenie sa včera zbavilo svojho najhlasnejšieho kritika. Po búrlivej diskusii vylúčilo zo strany europoslanca Andreasa Mölzera, ktorý patril k radikálnemu krídlu. To viní predsedníčku strany Ursulu Haubnerovú a jej brata, bývalého šéfa strany Jörga Haidera za prepad preferencií. Haubnerová včera dosiahla svoje a upevnila si pozíciu v strane. Či jej to na znovuzvolenie bude stačiť, je otázne.
S vnútrostraníckou opozíciou začalo vedenie strany účtovať po prehre v marcových komunálnych voľbách, ďalšou zo série volebných porážok. Haubnerová najprv na výstrahu vylúčila Mölzera a niekoľko ďalších z vedenia strany, včera dosiahla jeho definitívny odchod. Má to byť jasný odkaz pre nespokojencov, ktorí za ním stáli.
Hlasovanie o Mölzerovom odchode sa však skončilo pritesne. Odvolanie nakoniec umožnil jediný hlas, keď sa jeden člen hlasovania zdržal. Haubnerová musela celú situáciu konzultovať s právnikmi, až potom označila hlasovanie za právoplatné. Po skončení zasadnutia netajila sklamanie z tesného výsledku, Mölzer ho označil za protiprávny a zvažoval súdnu odpoveď.
Situácia pred aprílovým zjazdom tak nie je o nič prehľadnejšia. Na ňom sa má rozhodovať o novom predsedovi, ale aj o osude strany.
Haubnerová, ktorá sa chce uchádzať o znovuzvolenie, hlási novú orientáciu strany. Jej brat, ktorý sa k svojej kandidatúre vyjadruje vždy len v narážkach, chce zánik tej terajšej a vznik novej. Nespokojné radikálne krídlo zase pretláča na čelo šéfa viedenských slobodných a nedávno odvolaného podpredsedu strany Heinza-Christiana Stracheho, ktorý má nielen podporu v strane, ale aj medzi voličmi.
Spor zatiaľ neprekročil hranice strany a koaličný partner - ľudovci kancelára Wolfganga Schüssela - sa rozpadu vlády neobáva. Iné si myslia Rakúšania. Podľa prieskumu pre rakúsku televíziu ORF si tri štvrtiny z nich myslia, že kríza u slobodných brzdí prácu vlády.
Podľa Petra Hajeka z inštitútu OGM sú už ľudia z nekonečných vnútrostraníckych sporov unavení a túžia po politickej stabilite. Preto by až 39 percent z nich volilo veľkú koalíciu ľudovcov a opozičných sociálnych demokratov, ktorá v krajine vládla desaťročia. Pre terajšiu vládu by hlasovalo len 11percent.