BRATISLAVA - O probléme s výkupom pozemkov pre automobilku Kia včera vláda rokovala opäť tajne. Výsledkom je, podobne ako po jej minulom zasadnutí, odklad riešenia o týždeň. Kia sa už stáva nielen technickým, ale aj politickým problémom.
Minister hospodárstva Pavol Rusko povedal, že ním navrhované riešenie, zámena pozemkov s doteraz neznámymi firmami, ktoré ich od majiteľov vykúpia za požadovanú cenu a potom zamenia so Slovenským pozemkovým fondom, "je reálne a jediné možné riešenie". Podľa neho však niektorí kolegovia z vlády potrebujú viac času, aby sa uistili, že "ich alternatíva alebo navrhovaný postup nevedie k výsledku". Povedal, že keby predsa len prišli s lepším návrhom, ako je ten jeho, podporí ho.
Ruskov návrh riešenia sa podľa informácií SME nepáči nielen ministrom za KDH a SMK, ale ani niektorým ministrom z SDKÚ. Problémom je najmä to, že štát by sa, aj keď nepriamo, podieľal na obchode s Ruskovým sokom, podnikateľom Mariánom Kočnerom, ktorý časť pozemkov kúpil. Okrem toho Ruskovi pripomínajú, že už v lete minulý rok požiadal, aby zobrali na vedomie, že sa začína vyvlastňovanie, o ktorom tiež hovoril, že celý problém rieši.
Keby sa Kia rozhodla zo Slovenska odísť, lebo vláda situáciu nebude riešiť, "znamenalo by to následné kroky ANO", hrozí Rusko. Odmietol spresniť, o čo by išlo, vraj verí v politickú zodpovednosť svojich partnerov.
Slovenský pozemkový fond spadá pod ministerstvo pôdohospodárstva, ktorému šéfuje Zsolt Simon z SMK. "Ja takúto zámenu podporovať nebudem," povedal včera Simon. O návrhu riešenia, ktoré pripravuje jeho rezort, hovoriť nechcel. Podľa informácií SME Simon zvažuje, že navrhne, aby pozemky za vyššiu cenu od vlastníkov vykúpil štát.
Rusko často zdôrazňoval, že štát nemôže zaplatiť viac, ako cenu, ktorú určil znalecký posudok. Simonovo riešenie by vyžadovalo mimoriadne rozhodnutie, že štát môže vykupovať za vyššiu sumu, išlo by však o precedens. Aj v budúcnosti by už štát musel rátať s tým, že za sumu podľa znaleckého posudku pozemky pre prípadných investorov určite nezíska.
Ministri Ľudovít Kaník, Pavol Prokopovič, Martin Fronc, Daniel Lipšic, László Gyurovsky aj László Miklós, ktorých po rokovaní vlády denník SME oslovil, sa k diskusii o pozemkoch odmietli vyjadriť, lebo išlo o neverejné rokovanie.
O dva týždne príde na Slovensko najvyšší šéf automobilky Kia. Má naplánované aj stretnutie s premiérom Mikulášom Dzurindom, ktorý by mu mal povedať definitívne stanovisko, či vláda splní to, k čomu sa zmluvne zaviazala.
Aké sú možnosti riešenia problému
Návrh Pavla Ruska
Pozemky odkúpia súkromné firmy od majiteľov za nimi požadovanú sumu, vymenia ich so Slovenským pozemkovým fondom za iné a ten ich poskytne Kia. Fond, ktorý ovláda SMK, však chce, aby zámenu odsúhlasila vláda, lebo rezort pôdohospodárstva, patriaci SMK, si nie je istý, či je riešenie v súlade so zákonom.
Pravdepodobný návrh Zsolta Simona
Štát vykúpi pozemky za sumu, ktorú požadujú vlastníci. Išlo by o rýchle riešenie, ktoré by vyžadovalo sporné mimoriadne rozhodnutie vlády, ktoré by sa stalo precedensom do budúcnosti.
Stále reálne riešenie
Vyvlastnenie - počítalo sa s ním od začiatku, vyžaduje však dlhý čas a stavba závodu už dnes výrazne mešká.
Ďalšie možné riešenie
Kia odkúpi pozemky sama a Slovensku vyrúbi pokutu za nedodržanie zmluvy. Môže na tom dokonca zarobiť. Pozemky mala podľa zmluvy s vládou dostať koncom augusta minulého roku.
Najhoršie riešenie
Problém sa bude vliecť a Kia sa rozhodne zo Slovenska odísť do Maďarska alebo Poľska a Slovensko ešte zaplatí pokutu za nedodržanie zmluvy. (rk)