BRATISLAVA - Týrané ženy, ktoré podajú trestné oznámenie, ho od novembra 2002 už nemôžu stiahnuť. V minulosti bývalo bežné, že aj keď sa žena rozhodla podať oznámenie na muža, ktorý ju týra, o nejaký čas ho stiahla späť. Monika Grochová zo Záujmového združenia žien Fenestra si zmenu pochvaľuje, kritizuje však prácu polície, ktorá vraj zákon často obchádza.
Podľa Grochovej policajti robievajú pri preberaní trestných oznámení, obzvlášť v prípadoch domáceho násilia, so spismi machinácie. "Je to do neba volajúca nehoráznosť," vraví. Policajti údajne oznámenie prijmú, ale nezačnú konať. Namiesto toho obeť násilia upozorňujú, že aj tak nič nedosiahne, konanie bude trvať dlho a bude aj nepríjemné. Grochová pripúšťa, že vyšetrovanie takýchto skutkov je nepríjemným zážitkom, ale policajti "namiesto toho, aby obeti pomohli to zvládnuť, takýmto spôsobom ju zneistia". Obete dokonca niekedy prehovárajú, aby sa vrátili domov a všetko si rozmysleli.
Zápisnicu s ich podaním zatiaľ odložia nabok, a keď sa žena skutočne vráti s tým, že chce podanie odvolať, "tvária sa, že jej urobia láskavosť, keď v tej veci nekonajú".
Grochová nevylúčila, že toto sa mohlo stať aj Eve Kováčovej z Mýtnych Ludán, za ktorou prišiel vo štvrtok prepustený Milan Rafael a zastrelil jej otca a brata.
Správanie policajtov si Grochová vysvetľuje silnými predsudkami o tom, že si ženy vymýšľajú. "Policajti a sudcovia vedia o násilí veľmi málo. Často si myslia, že to nie je také zlé." (rp)