
Včerajšie obchodovanie s ropou neprinieslo výraznejší nárast jej ceny ani napriek obmedzeniam ťažby. Na snímke sú obchodníci londýnskej International Petroleum Exchange. FOTO - ARCHÍV
Aj napriek tomu, že krajiny ťažiace ropu znížili jej vývoz na začiatku tohto roka o približne dva milióny barelov denne, cena čierneho zlata rastie len pomaly a stále sa drží pod úrovňou 20 dolárov za barel. Pritom práve snaha o zvýšenie ceny aspoň nad 20 dolárov za jeden barel bola hlavným dôvodom, prečo sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) rozhodla obmedziť ťažbu a presvedčiť aj ďalších exportérov, aby ju nasledovali.
Podľa analytikov cena ropy nezaznamenala výraznejší nárast, lebo obchodníci a producenti sa obávajú, že niektorý z vývozcov poruší dohodu a nezníži svoju produkciu. Prípadne, či niektorá z krajín nezvýši ťažbu, aby tak získala oproti svojim konkurentom výhodu, uviedla agentúra SITA. „Studené počasie trocha pomohlo cene, ale optimizmus ohľadne zníženia ťažby schladili obavy z podvodov,“ povedal Christopher Bellew z londýnskej Prudential-Bache International.
Cena ropy počas minulého roka klesla asi o štvrtinu, hlboko pod úroveň dvadsiatich dolárov v dôsledku spomalenia ekonomického rastu vo svete. OPEC preto ešte na jeseň minulého roka rozhodol o znížení ťažby na pol roka o 1,5 milióna barelov denne, ale len za podmienky, že ostatní významní producenti ropy – Rusko, Mexiko, Nórsko, Angola a Omán – znížia ťažbu o pol milióna barelov denne. Denná produkcia ropy, ktorá je 76 miliónov barelov, tak klesla o dva milióny barelov. Ak by sa OPEC nedohodol s ostatnými krajinami, na trhu s ropou by mohla vypuknúť cenová vojna.
Rusko, ktoré znížilo tento rok vývoz ropy o 150-tisíc barelov, sa bránilo znižovaniu najviac. Krajina podpísala dohodu až koncom decembra, pričom mnohí pozorovatelia aj tak pochybovali, že Rusko svoj sľub splní.
Ministri ruskej vlády boli toho názoru, že krajina nebude mať problémy, kým je cena ropy nad 18,50 dolára za barel. Ruské ropné spoločnosti, ktoré v poslednom období významne investujú do zvýšenia svojich kapacít, dva mesiace aktívne bojovali proti zníženiu ťažby. Podľa denníka Financial Times sa pritom odvolávali na to, že ruská ekonomika je schopná vyjsť z cenovej vojny bez ujmy.
Ruskí producenti ropy aj napriek záväzkom vlády nezmenili svoje prognózy o náraste ťažby v tomto roku. Časť tohto nárastu možno budú vedieť predať v Rusku, ale kapacita trhu nie je dostatočná na spotrebu celého nárastu. Preto sa mnohí obávajú, že ruské firmy neprikladajú veľkú váhu záväzkom svojej vlády a ešte v priebehu prvej polovice roka budú vyvážať viac. Ruské firmy by tak mohli vyvážať menej ropy prvé tri mesiace tohto roka, čo korešponduje s pravidelným sezónnym poklesom exportu, tvrdí Financial Times.