v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, s ktorou sme podpísali zmluvu.
Dôchodkové správcovské spoločnosti sa starajú o čo najlepšie investovanie našich peňazí na osobných dôchodkových účtoch. Každá z DSS spravuje tri dôchodkové fondy, medzi ktorými si môžeme vybrať. DSS vykonávajú svoju činnosť podľa prísnych pravidiel a pod dôslednou kontrolou štátu. Pri výbere DSS by sme si mali všimnúť niektoré dôležité parametre. Musíme si dôkladne preštudovať, či bola spoločnosť v predchádzajúcom období úspešná pri zhodnocovaní peňazí klientov. O stave hospodárenia musia všetky dôchodkové správcovské spoločnosti povinne informovať na svojich internetových stránkach. Upozorňujeme však, že už dosiahnuté výnosy nemusia byť žiadnou zárukou, že DSS bude dosahovať podobné aj v budúcnosti. Nemenej dôležitými atribútmi pri rozhodovaní by mali byť dôveryhodnosť spoločnosti a doplnkové služby aké vám dokáže poskytnúť. Ďalej si všímame, aké poplatky dôchodková správcovská spoločnosť účtuje a porovnávame ich s poplatkami v iných DSS.
Ako vstúpiť do DSS
Do DSS vstúpime podpisom zmluvy s vybranou DSS. Zmluvu môžeme uzavrieť dvoma spôsobmi. Buď ju uzavrieme priamo v pobočkách DSS s jej zamestnancom alebo prostredníctvom sprostredkovateľov starobného sporenia. Pozor, ak raz vstúpime do 2. piliera svoje rozhodnutie už nebudeme môcť zmeniť. To znamená, že v 2. pilieri zostávame natrvalo. Správcu úspor na dôchodok nebudeme môcť zmeniť počas prvého roka od podpisu zmluvy.
Po uplynutí ročnej lehoty budeme môcť uzavrieť zmluvu s inou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Automaticky sa tým zruší pôvodná zmluva a začne platiť dohoda s novou spoločnosťou. Každá ďalšia zmena DSS bude možná vždy po polroku. Zmenu dôchodkového fondu v rámci jednej DSS bude môcť urobiť kedykoľvek a bezplatne. DSS nás musí o dosiahnutých výnosoch informovať písomne a bezplatne minimálne raz ročne, prípadne pri zmene DSS. Aktuálnu hodnotu dôchodkovej jednotky si môžeme skontrolovať kedykoľvek aj na webstránke svojej DSS.
Hneď pri podpise zmluvy s DSS si musíte vybrať dôchodkový fond, v ktorom budú portfólioví manažéri DSS investovať naše peniaze tak, aby ich hodnota rástla a pri odchode do dôchodku bola čo najvyššia. Každá dôchodková správcovská spoločnosť musí povinne vytvárať tri typy dôchodkových fondov: rastový, vyvážený a konzervatívny dôchodkový fond. Rastový dôchodkový fond je najrizikovejší, ale môže byť aj najvýnosnejší. Vyvážený dôchodkový fond je menej rizikový, no môže byť aj menej výnosný ako rastový fond. Najmenej rizikový je konzervatívny dôchodkový fond, no tradične ponúka aj najnižší výnos. Je určený občanom v období krátko pred dôchodkom. "Treba mať na zreteli fakt, že sporenie na dôchodok je dlhodobou záležitosťou. Čím dlhšie budeme sporiť, tým viac sa budú vaše peniaze zhodnocovať a tým vyšší dôchodok budeme v budúcnosti poberať," informuje Jana Kolesárová, riaditeľka odboru dôchodkového sporenia MPSVaR SR. Ďalej dodáva: "Platí tiež, že čím ste mladší, tým rizikovejší fond si môžete vybrať. Pretože vysoká výnosovosť fondu vám môže priniesť vysoké zhodnotenie, čo znamená vyšší dôchodok.
V prípade nižšej výnosovosti fondu, resp. negatívnemu zhodnoteniu vašich peňazí, si túto negatívnu bilanciu máte šancu ešte počas rokov ďalšieho sporenia vyrovnať a neovplyvní to výšku vášho dôchodku."
Doteraz zapísala Sociálna poisťovňa do registra sporiteľov vyše 600 000 zmlúv o starobnom dôchodkovom sporení. Zmluvy, ktoré poisťovňa dostala, sú v štádiu spracovania. Prvé peniaze začnú plynúť na naše dôchodkové účty už v polovici marca. Už od apríla sa budeme môcť presvedčiť v pravidelných výpisoch na výplatnej páske, koľko peňazí z našej hrubej mzdy pôjde na náš súkromný účet DSS. Budeme tak môcť kontrolovať každý mesiac, koľko peňazí nám reálne na účte pribudne.
Sporenie na dôchodok je bezpečné
"Autori dôchodkovej reformy brali pri koncipovaní 2. piliera do úvahy skúsenosti z viac ako 20 krajín sveta, kde už podobné dôchodkové systémy úspešne fungujú. Štát zaviedol na sporenie na dôchodok prísne pravidlá, na ich dodržiavanie bude dozerať 5 samostatných subjektov, kontrolujúcich činnosť dôchodkových správcovských spoločností," hovorí Michal Nalevanko z odboru dôchodkového sporenia MPSVR SR. Na činnosť DSS dozerajú špeciálni pracovníci DSS, Úrad pre finančný trh, depozitár, audítor aj samotní klienti DSS. "Každá DSS má vypracovaný efektívny vnútorný systém kontroly a zamestnáva profe-sionálov zodpovedných za jej fungovanie. Úrad pre finančný trh bude hlavným orgánom dozoru nad dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a bude každý deň kontrolovať, ako sú dodržiavané pravidlá investovania, ako vykonávajú činnosť jej sprostredkovatelia a či sa celkovo dodržiavajú zákon a predpisy," konštatuje Nalevanko.
Autor: Adriána Bendová