Priaznivý vývoj v bankovom sektore bol možný vďaka rozsiahlej reštrukturalizácii. Konštatuje to i analytická správa Svetovej banky zameraná na prehľad rozvojovej politiky.
Tím v správe konštatuje, že séria zlyhaní bankových subjektov v období 1999 - 2001 a z toho vyplývajúce riešenia eliminovali zo systému nezdravé banky a sprísnili rozpočtové obmedzenia v podnikovom sektore.
Akcent na malých podnikateľov
Vlastnícke vzťahy v podnikovom sektore na Slovensku sa podľa expertov Svetovej banky rýchlo menia, pričom väčšie subjekty sú privatizované a čoraz viac bánk má zahraničného vlastníka.
Aj keď objem úverov týmto veľkým súkromným korporá-ciám bude neustále narastať, značná časť prostriedkov bude zabezpečovaná prostredníctvom priamych zahraničných úverových liniek a priamych zahraničných investícií.
"Vzhľadom na integráciu Slovenska do Európskej únie a očakávanú účasť v eurozóne sa zmenšujú stimuly rastu slovenského kapitálového trhu a trhu cenných papierov s pevným výnosom," mienia autori správy. To, že podniky získavajú finančné prostriedky v zahraničí ovplyvňuje niekoľko faktorov. Je to integrácia v EÚ, zahraničné vlastníctvo, likvidnejšie, spoľahlivejšie a lacnejšie trhy. Znamená to, že banky sa budú sústreďovať na potreby malých podnikov a obyvateľstva.
Vynutiteľnosť práva
Tento scenár podľa expertov Svetovej banky obsahuje dve riziká. Jedno spočíva v tom, že banky, ktoré majú momentálne prebytok finančných prostriedkov sa budú snažiť zvýšiť svoje momentálne nízke zisky. Svoje aktivity budú rýchlo rozširovať do takých oblastí ako napríklad nehnuteľnosti. Z toho vyplýva potreba sprísniť bankový dohľad. Druhé riziko spočíva v tom, že úverová politika bánk sa bude riadiť najmä stupňom vynutiteľnosti práv v rozličných podnikateľských sektoroch a ochota úverovať malé podniky, vzhľadom na absenciu efektívneho konkurzného rámca, zostane nízka. Potreba odstrániť toto úzke miesto, okrem iného, opatre-niami v oblasti súdnictva, má prioritu.
Bankový sektor na Slovensku prešiel dôkladnou zmenou. V rokoch 2000 - 2001 boli tri najväčšie štátom kontrolované banky - Slovenská sporiteľňa, VÚB a IRB reštrukturalizované a posilnené kapitálom. Zlé úvery z týchto bánk boli nahradené štátnymi dlhopismi a prevedené do Slovenskej konsolidačnej. Vláda vydala dlhopisy v objeme 113 mld. Sk. Predstavovalo to 13 % hrubého domáceho produktu. Tri štátom kontrolované banky boli sprivatizované.Výsledkom tohto procesu bolo ozdravenie bankového sektora. Banky na Slovensku z 90 % vlastnia zahraniční investori. Všetky najdôležitejšie banky vlastnia oveľa väčšie zahraničné bankové domy.
Voľné úverové zdroje
Zlé úvery, o ktorých sa hovorí ako o klasifikovaných úverových pohľadávkach, pred privatizáciu malo 25 % podiel v bankovom sektore. V roku 2001 objem zlých úverov predstavoval 7 - 8 %. Vstup zahraničných investorov znamenal posilnenie kapitálovej vybavenosti bánk, zlepšenie úverovej kultúry ako aj riadenia.
Svetová banka tvrdí, že v slovenskom bankovom sektore je momentálne dosť voľných úverových zdrojov. V záujme zvýšenia ziskovosti banky zavedú nové služby a vystupňujú konkurenčný boj o poskytovanie existujúcich finančných služieb. To vyvolá tlak na menšie banky.
Bohuš Hlatký
Banky: V Európe sa nestratíme
Príchod zahraničných vlastníkov a know-how do slovenských bánk, ako aj rast konkurencie vyrovnávajú rozdiel medzi Slovenskom a Európou.
HVB Bank Slovakia, a.s.
Podľa HVB Bank Slovakia, a.s. sa bankový trh na Slovensku vyznačuje štandardnými črtami, ktoré sú charakteristické pre európsky trh. ,,Konkurencia je mnohokrát väčšia ako na mnohých trhoch v západnej Európe," hovorí Andrea Kollárová z oddelenia marketingu a komunikácie. Podľa jej vyjadrenia paleta bankových služieb je porovnateľná. HVB však zaznamenáva aj pretrvávajúce nevýhody, napríklad i v porovnaní s okolitými krajinami. Medzi ne zaraďuje napríklad príspevky do Fondu ochrany vkladov vo výške 0,75 % z hodnoty chránených vkladov.
Slovenská sporiteľňa, a.s.
Slovenská sporiteľňa, a.s., podobne ako väčšina bánk na Slovensku, má zahraničného vlastníka, ktorý pôsobí v Európe
a z toho vyplýva aj úroveň bankových služieb. Mali by spĺňať najnáročnejšie požiadavky. ,,Skupina Erste Bank sa snaží priniesť klientom výhody, ktoré vyplývajú zo spolupráce jej členských bánk. Napríklad lacnejšie poplatky za výber z bankomatu sesterských bánk v tých krajinách, kde pôsobí alebo zvýhodnené poplatky pre prevode peňazí na účet v Českej sporiteľni," uvádza hovorkyňa banky Eva Güttlerová.
Všeobecná úverová banka, a.s.
Podľa Všeobecnej úverovej banky, a.s. bankový trh na Slovensku prudko rastie a približuje sa rýchlo k európskym štandardom. Sú však ukazovatele, kde ešte Slovensko výrazne zaostáva, napríklad aj keď pomer úverov na bývanie k HDP rastie, jeho úroveň okolo 6 percent z minulého roka je ešte veľmi vzdialená 34 % v krajinách európskej pätnástky. ,,Rozsah a kvalita ponúkaných služieb, pohodlie v pobočkách, priateľskosť personálu a podobne, sa skutočne už len veľmi málo, ak vôbec, líšia od štandardov v západnej Európe," dodáva hovorkyňa banky Silvia Nosáľová.
Tatra banka, a.s.
,,Bankový sektor po rekonštrukcii a ozdravení spĺňa európske kritériá a samozrejme, je stále vo vývoji," konštatuje hovorca Tatra Banky, a.s. Roman Začka. Prítomnosť zahraničných investorov priniesla so sebou štandardné trhové podmienky a potrebné know-how. ,,Intenzívna konkurencia medzi bankami je dnes už veľmi silná, čo sa prejavuje v dynamickom vývoji produktov, služieb a servisu," hovorí R. Začka.
Dexia banka, a.s.
,,Myslíme si, že náš bankový trh už má európske charakteristiky
a je konkurencieschopný," konštatuje špecialistka pre externú komunikáciu a PR DEXIE Banky, a.s. Katarína Keráčiková. Podľa nej po privatizácii bánk a príchode strategických zahraničných investorov na Slovensko sa bankový sektor stabilizoval, banky si už zvykli na konkurenciu a "vedia sa s ňou vyrovnať."
Ľudová banka, a.s.
Čo sa týka rozmanitosti produktov a možnosti výberu pre spotrebiteľa, je aj Ľudová banka, a.s. presvedčená, že sa bankové domy na Slovensku približujú európskym štandardom. V niektorých ukazovateľoch, ako napríklad v už spomínanom pomere úverov na bývanie k HDP, Slovensko zaostáva, pretože: ,,Nižšia porovnávacia úroveň ekonomiky a pomerne krátka existencia konkurenčného prostredia neumožňuje bankám dosahovať úroveň krajín pôvodnej pätnástky EÚ," uvádza riaditeľka útvaru marketing/PR Jana Lukáčová.
Istrobanka, a.s.
,,Slovensko je v istej vývojovej etape, v procese prijímania a realizácie kľúčových reforiem. Subjekty pôsobiace na Slovensku, ale najmä obyvatelia majú preto odlišné preferencie pri výbere bankových produktov ako obyvatelia vyspelejších západných krajín. Ponuka produktov a služieb je šitá na slovenské pomery," konštatuje generálna tajomníčka Istrobanky, a.s. Elena Penzes-Strobl.
S rastom životnej úrovne sa podľa nej však dá predpokladať aj zmena preferencií spotrebiteľov, čo budú zohľadňovať všetky podnikateľské subjekty vrátane bánk.
UniBanka, a.s.
,,V štruktúre bankového sektora môžeme stále nachádzať odlišnosti najmä na strane finančných aktív obyvateľstva, aj keď aj tu je zjavný trend približovania sa k štandardnému trhu európskych krajín," tvrdí hovorkyňa UniBanky, a.s. Katarína Ševčíková s dodatkom, že v štruktúre aktív na Slovensku s približne 60-65 % podielom dominujú vklady v bankách, menší podiel ostáva na podielové fondy, životné poistenie a takmer úplne absentujú úspory v podobe cenných papierov.
V krajinách EÚ je pritom podiel jednotlivých foriem aktív takmer rovnaký. ,,Treba však podotknúť, že aj na Slovensku sa táto štruktúra postupne mení a vklady v bankách strácajú na svojej váhe najmä na úkor rastu podielových fondov. Podobná situácia je v takmer všetkých nových členských a kandidátskych krajinách EÚ," dodáva K. Ševčíková.
Československá obchodná banka, a.s.
Slovenský bankový trh je podľa hovorkyne Československej obchodnej banky, a.s. Marty Krejcarovej, porovnateľný s vyspelou Európou z hľadiska produktového portfólia pre retailovú klientelu v oblasti vkladov aj úverov. ,,Za Európou zatiaľ zaostávame v miere úverovanosti slovenských domácností - vývoj však hovorí, že Európu razantne dobiehame, čo je znakom lepšiacej sa finančnej situácie obyvateľstva a stabilnejších príjmov," konštatuje Marta Krejcarová.
Poštová banka, a.s.
V posledných rokoch došlo podľa hovorcu Poštovej banky Jána Ondu k vytváraniu mnohých úplne nových bankových produktov, skvalitneniu pobočkovej siete a najmä klientských služieb či výraznej zmene imidžu bánk. Na druhej strane sa zvýšila miera obozretného podnikania bánk, dodržiavania bankových štandardov a podobne. J. Onda upozorňuje, že tento proces však nie je statický, ale veľmi dynamický, nakoľko musí pružne reagovať na vývoj ekonomiky.
Bankový sektor sa podľa neho približuje k európskym štandardom a je porovnateľný s okolitými krajinami V4 alebo EÚ. Aj keď vždy je čo zlepšovať.
OTP Banka Slovensko, a.s.
,,Bankový trh má porovnateľné parametre s európskym trhom," znie jednoznačné vyjadrenie hovorcu OTP Banky Slovensko, a.s. Norberta Lazara .
Eva Reiselová