Turecko znovu sľúbilo, že aspoň okľukou splní základnú podmienku na začatie rokovaní o vstupe do Európskej únie. Vláda v Ankare odkázala do Bruselu, že potvrdí rozšírenie colnej únie s úniou o desať nových členov, vrátane Cypru. Podpisom protokolu by Turecko aspoň nepriamo uznalo vládu cyperských Grékov, ktorú dosiaľ na rozdiel od zvyšku sveta ignoruje. K tomu sa zaviazal turecký premiér Recep Tayyip Erdogan na decembrovom summite Európskej únie, ktorá dala zelenú vstupným rozhovorom s Ankarou.
"Začali sme príslušnú procedúru," oznámil včera turecký minister zahraničia Abdullah Gül. "Podpis protokolu však nie je právne ani formálne uznanie Cyperskej republiky," zdôraznila včera v Bruseli Krisztina Nagyová, hovorkyňa eurokomisára pre rozšírenie Olliho Rehna. "Formálne uznanie je možné až po trvalom vyriešení cyperskej otázky," vyhlásil i Gül.
Podľa bruselských diplomatov by podpis Ankary pod colný protokol predsa len mohol cyperským Grékom stačiť na to, aby nezablokovali štart vstupných rokovaní s Tureckom. "Pre nás je to prvý krok k normalizácii vzťahov medzi Ankarou a Nikóziou," povedal už v pondelok cyperský minister zahraničia Giorgos Iakovou. Turecko od roku 1974 okupuje tretinu Cypru a uznáva len separatistickú vládu tamojších Turkov.
Otvorenou otázkou zostáva, kedy turecká vláda protokol podpíše. Gül hovorí o druhom polroku, keď únii bude predsedať Veľká Británia. Únia chce vstupné rozhovory začať predbežne 3. októbra, pokiaľ Turecko potvrdí colnú úniu i s Cyprom. Kedy rozšírenú colnú úniu ratifikujú parlamenty všetkých štátov, už podľa Bruselu nehrá úlohu.
S naštartovaním rokovaní však musia súhlasiť všetky štáty dnešnej dvadsaťpäťky, teda i oficiálna cyperská vláda. Tá však znovu pohrozila vetom. Turecká vláda si totiž colnú úniu vykladá len ako voľný pohyb tovaru. Podľa Güla Turecko naďalej nemusí do svojich prístavov a na svoje letiská púšťať lode a lietadlá gréckych Cyperčanov. Podľa eurokomisie však takéto obmedzenia porušujú colnú úniu.
Autor: David Zelinger, Brusel