BAGDAD - Ani po včerajšku Irak nepozná meno predsedu parlamentu a nevie ani to, dokedy bude mať novú vládu. Druhá schôdza irackého parlamentu sa totiž skončila bez dohody na mene jeho nového šéfa a v chaose po tom, čo z rokovacej miestnosti vyhostili novinárov a prerušili priamy prenos v irackej televízii. "Môžete povedať, že sme v kríze," povedal novinárom kurdský poslanec Barham Salím. Salím bol evidentne sklamaný a nahnevaný.
Problémy vznikli po tom, čo súčasný prezident Ghází Yawar oznámil, že sťahuje kandidatúru na post predsedu parlamentu a zistilo sa, že na žiadnom inom kandidátovi sa poslanci nevedia zhodnúť. Toto miesto vyhradili víťazní šíiti a druhí v poradí Kurdi irackým sunnitom, aby zabránili náboženským a etnickým rozporom v krajine. Sunniti tak budú mať predsedu parlamentu, hoci majú v 275-člennom parlamente iba 17 poslancov.
Politici tvrdia, že do nedele by malo byť na stole meno nového kandidáta. Spomínajú sa traja muži: Adnan Džanábí, ktorého podporujú sunnitskí poslanci a Fawáz Džarba podporovaný šíitmi. Džanábí je prijateľný len pre sunnitov, pretože je blízkym spojencom odstupujúceho premiéra Ijáda Allávího, ktorý odmietol ísť do koalície so šíitmi a Kurdami. Džarbu zase nechcú podporiť sunniti, pretože sa pridal k šíitom. Hovoria, že ak ho väčšina v parlamente podporí, odídu z parlamentu, čo by znamenalo ešte väčší chaos. Svojho kandidáta z radov sunnitov majú aj Kurdi: Hadžima Hassáního.
Veľmi sa nepohli ani rokovania o zostavení vlády: aj keď sa zrejme podarilo prekonať najväčšie rozpory medzi Kurdmi a šíitmi, na program prišlo personálne obsadenie a s ním nové problémy. Zostavenie vlády komplikuje spor o to, komu pripadne kľúčové ministerstvo ropného priemyslu. Doteraz ho mali Kurdi, ale začali si ho nárokovať víťazní šíiti.
Iračania sú frustrovaní z vývoja v krajine. Dva mesiace po voľbách sa politici nedohodli prakticky na ničom. Obavy vyjadrujú aj analytici, podľa ktorých sa spomaľuje demokratizácia krajiny aj odchod okupačných vojsk. (mik, reuters)