Gross včera o politickej situácii informoval aj prezidenta Václava Klausa. Ten čaká na dnešné rozhodnutie ľudovcov. Vpravo prezidentov hovorca Petr Hájek. FOTO - ČTK
Najbližšie tri dni by mali rozhodnúť o budúcnosti českej vlády. Dnes poobede zasadne celoštátna konferencia ľudovcov, menšej koaličnej strany, aby rozhodla, či z vlády odvolá svojich troch ministrov. Väčšina oslovených kresťansko-demokratických politikov sa prikláňa k tomu, aby ich strana koalíciu opustila.
Sociálni demokrati na víkendovom zjazde odmietli požiadavku ľudovcov, aby vymenili premiéra Stanislava Grossa, ktorý nedokáže uspokojivo vysvetliť majetkové pomery svojej rodiny. Dnes ráno sa strany vládnej koalície zišli, aby sa znovu pokúsili patovú situáciu vyriešiť a ako obvykle neuspeli.
Ľudovci na Grossovej demisii trvajú. Politici ČSSD naopak po schôdzke vyhlásili, že chcú udržať súčasnú vládu a nebudú ľudovcov vyzývať, aby ju opustili. Zároveň ich však nebudú ani prehovárať, aby v nej zostali.
Opoziční občianski demokrati včera v parlamente presadili hlasovanie o nedôvere vlády, ktoré sa uskutoční v piatok ráno. Hlasovanie bude verejné. Vyslovenie nedôvery automaticky znamená pád vlády.
V 200-člennej dolnej komore parlamentu by ju však muselo podporiť aspoň 101 poslancov. ODS má iba 57 poslancov a donedávna sa zdal jej návrh nepriechodný. Môže uspieť iba v prípade, ak ho podporia ľudovci (21 poslancov) a komunisti (41 hlasov).
O postoji ľudovcov rozhodne dnešné rokovanie. Komunisti dlho odmietali odvolanie súčasnej vlády podporiť, dúfali totiž, že v sociálnej demokracii dôjde k posunu doľava a tá im výmenou za podporu menšinovej vlády umožní aspoň nepriamy návrat k moci.
Tento týždeň však zmenili názor. Ľavé krídlo sociálnych demokratov, ktoré je ochotné s komunistami spolupracovať, utrpelo na víkendovom zjazde porážku a Grossovo vedenie aspoň oficiálne spoluprácu s krajnou ľavicou odmieta.
"Na zjazde ČSSD došlo k výraznému posunu doprava," tvrdí teraz predseda KSČM Miroslav Grebeníček, podľa ktorého sa už komunisti nemusia rozhodovať medzi ľavicou (sociálni demokrati) a pravicou (občianski demokrati). Obe sú vraj pravicové a jedinou ľavicovou stranou v krajine podľa neho zostávajú práve komunisti.
Na štvrtkovom zasadaní vedenia strany chce Grebeníček presadiť uznesenie, ktoré komunistických poslancov zaviaže v piatok hlasovať pre vyslovenie nedôvery vláde.
Ľudovci chcú presedlať k ODS
O osude českej vlády rozhodnú dve strany: koaliční ľudovci a opoziční komunisti. Zaujímaví sú hlavne ľudovci, ktorí si môžu byť takmer istí, že pádom súčasnej vlády nič nestratia. Zostaviť dnes bez nich demokratickú vládu je totiž skoro nemožné.
Po roku 1989 chýbali ľudovci v jedinej československej či českej vláde. V menšinovom sociálnodemokratickom kabinete premiéra Miloša Zemana, ktorý fungoval v rámci takzvanej opozičnej zmluvy. Dočasné odstavenie od moci je pre ľudovcov dodnes traumatickým zážitkom a vysvetľuje aj ich lavírovanie v súčasnej situácii.
Od roku 2003 stranu vedie predstaviteľ jej konzervatívneho krídla Miroslav Kalousek. Od jeho nástupu sa podľa mnohých ľudovci orientujú na budúcu pravicovú koalíciu s ODS a otázkou bolo už iba to, za akých podmienok opustia tú súčasnú. Podľa možností bez toho, aby za pád vlády niesli priamu zodpovednosť.
Neradi by totiž potvrdili svoju povesť "zradcov", ktorí potopia každú koalíciu, ktorá sa im prestala vyplácať. Škandály okolo premiéra a lídra ČSSD Stanislava Grossa im tak vlastne prišli vhod, umožnia im odpútať sa od ľavice a zachovať si pritom morálny kredit.
Na českej politickej scéne niet prispôsobivejšej strany, než je Kresťanskodemokratická únia - Česká strana ľudová (KDU-ČSL). Stredová strana s konzervatívnym spoločenským a často mierne ľavicovým ekonomickým programom dokáže ísť do koalície s pravicou aj s ľavicou.
Ľudovcom pomáha aj to, že majú výnimočne spoľahlivú a disciplinovanú voličskú základňu, ktorá svoju stranu volí na konfesijnom základe. Vďaka nej sa v každých voľbách dostane do parlamentu. (pm)