Čoraz viac Nemcov pracuje v Rakúsku. Vďaka nižšej nezamestnanosti si tu ľahšie nájdu prácu. Jednou z oblastí, kde sa najviac zamestnávajú, je stavebníctvo. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Rakúsko zažíva na pracovnom trhu nový fenomén. V januári zaznamenali v Rakúsku 45-tisíc nemeckých gastarbeitrov. Podľa úradnej štatistiky Rakúskeho sociálneho poistenia (Österreichische Sozialversicherung) sa nemeckí zamestnanci medzičasom predrali na tretiu priečku v počte gastarbeitrov podľa štátnej príslušnosti. Na prvej sa naďalej nachádzajú tureckí robotníci, na druhej zamestnanci zo štátov bývalej Juhoslávie. Najviac Nemcov pracuje v turistických zariadeniach, na stavbách a v oblasti služieb. Nemeckí gastarbeitri pracujú predovšetkým v Tirolsku, vo Viedni a vo Vorarlbergu. Pred piatimi rokmi pracovalo v Rakúsku okolo 20-tisíc nemeckých gastarbeitrov.
Po prvýkrát v histórii je tento rok podľa agentúry GfK priemerný plat v Rakúsku vyšší ako v Nemecku. Kým priemerná čistá ročná mzda je v Nemecku 17 087 eur (668-tisíc Sk), Rakúšania zarábajú 17 699 eur (692-tisíc Sk).
Odborníci sú si istí, že absolútna väčšina nemeckých gastarbeitrov v Rakúsku pochádza z územia bývalej Nemeckej demokratickej republiky, a to napriek tomu, že oficiálne rakúske štatistiky nerozlišujú medzi nemeckých gastarbeitrami zo starých a nových nemeckých spolkových krajín.
Rakúsky denník Der Standard poukazuje v tejto súvislosti na skutočnosť, že východní Nemci nepotrebujú ako občania EÚ na prácu v Rakúsku nijaké osobitné povolenia a potvrdenia. Navyše oproti gastarbeitrom z iných štátov majú obrovskú výhodu, že nemčina je ich rodnou rečou. Odborníčka na pracovný trh renomovaného ekonomického inštitútu Wifo Hedwig Lutzová povedal pre Der Standard: "Rakúsky trh sa stáva pre Nemcov čoraz zaujímavejším. To sa týka aj mladých a vysokovzdelaných ľudí, povedzme nezamestnaných vedcov."
Rakúski zamestnávatelia sú podľa nemeckého denníka Die Welt mimoriadne spokojní s nemeckými gastarbeitrami. Sú vraj "zruční, dobre vyučení a úslužní".
Predseda rakúskeho odborového zväzu v hotelierstve Rudolf Kaske sa však na druhej strane sťažuje, že nemeckí pracovníci akceptujú najnižšie tarifné mzdy, čím provokujú určitý "mzdový dumping". Aj Hedwig Lutzová pripúšťa, že v poslednom čase vzniká tlak na výšku rakúskych miezd.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov