BRATISLAVA - ŠtB spoluprácu s ľuďmi, ktorých si zaviazala ako agentov, vždy vyhodnocovala. Ak nebola so spoluprácou spokojná, ukončila ju. Vyplýva to zo spisu poslanca mestského zastupiteľstva v Košiciach, ktorý denníku SME sprístupnil Ústav pamäti národa.
Poslanca za ANO Ladislava Olexu zaevidovali ako agenta v júli 1987. V jeho spise je záznam z viazacieho aktu z 29. júna 1987. ŠtB mu vysvetlila, že ho chce za agenta, lebo má znalosti o železničnej doprave. Chcela, aby dával pozor na utajované skutočnosti, s ktorými ako vedúci skupiny riadenia prevádzkovej práce na železnici prichádzal do styku.
Olexa sa spýtal, či to neohrozí jeho rodinu a či bude môcť cestovať do zahraničia. Potom so spoluprácou súhlasil.
O dva roky náčelník krajskej správy Sarnovský navrhol spoluprácu s Olexom ukončiť, lebo ju hodnotil ako "nezodpovedajúcu požiadavkám kladeným na agenta čs. kontrarozviedky". Na schôdzkach vraj Olexa informoval o známych skutočnostiach, "ku konkrétnym osobám sa odmietol vyjadrovať". Opakovane sa pýtal, či nemôže byť odhalený, "uvádzal, že psychicky by tento fakt nezniesol". Párkrát na schôdzku neprišiel. "Je možné konštatovať, že spoluprácu chápal ako nutné zlo." ŠtB ho ani raz neodmenila a na základe jeho správ nedošlo ani "k realizácii osôb".
Olexa po zverejnení zväzkov povedal, že si nepamätá, že by niečo podpísal. Hovoril, že jeho meno na zoznamoch súvisí s jeho prácou a že nikdy nikomu neublížil.
Ďalší poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach Ladislav Lancoš z KDH je evidovaný ako agent od novembra 1974. ŠtB ho získala na spoluprácu počas jeho postgraduálneho štúdia. Mal informovať o svojich kolegoch z Inžinierskych stavieb a o tom, čo sa deje v podniku. Chceli od neho, napríklad, aby zistil o istom človeku, "ako mu ide štúdium na právnickej fakulte, kto mu k tomu dopomáhal, že bol na túto fakultu prijatý". Neskôr však ŠtB jeho poznatky hodnotila ako nedôležité. Spoluprácu s ním skončila, keď odišiel pracovať inam. "Áno, nejaký papier som podpísal. Sám neviem, čo tam bolo," hovoril Lancoš po zverejnení zväzkov.
Poslanca SDKÚ Jozefa Banáša napríklad ŠtB hodnotila veľmi pozitívne, podal jej informácie k viacerým osobám, na základe jeho informácií založila signálne zväzky, a "podstatne sa podieľal na zavedení celoštátnej akcie". Banáš tiež od tajnej služby dostával rôzne dary, napríklad k narodeninám. (mož)