Slováci na MSJ len o 7. miesto

HRADEC KRÁLOVÉ - V stretnutí o 5.-8. miesto na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov prehrali včera slovenskí hokejisti v Hradci Králové so Švédskom 2:3 a v súboji o 7. miesto budú hrať zajtra o 15.30 h rovnako v Hradci Králové s horším zo súboja ..

Kanadský brankár Pascal LeClaire zneškodňuje strelu Švajčiara Patrika Bärtschiho vo včerajšom semifinálovom zápase na hokejových majstrovstvách sveta juniorov v Pardubiciach. Kanada vyhrala 4:0 a postúpila do finále. FOTO - REUTERS

HRADEC KRÁLOVÉ - V stretnutí o 5.-8. miesto na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov prehrali včera slovenskí hokejisti v Hradci Králové so Švédskom 2:3 a v súboji o 7. miesto budú hrať zajtra o 15.30 h rovnako v Hradci Králové s horším zo súboja Česko - USA. Slováci so Švédskom viedli po dvoch tretinách už o dva góly, nakoniec však vedenie neudržali a dve minúty pred koncom inkasovali rozhodujúci gól. V prvom semifinálovom zápase Kanada zvíťazila nad Švajčiarskom 4:0.

Slovensko - Švédsko 2:3 (2:0, 0:0, 0:3)

Vedenia sa Slováci ujali v 5. minúte, keď Pohanka našiel pred bránkou voľného Koložváryho a ten trafil medzeru medzi betónmi Henrika Lundqvista. Druhý gól Slovenska padol po lahôdkovej akcii, keď po pravom krídle ušiel Kopecký, naservíroval puk na hokejku Hudeca a ten poľahky do odkrytej bránky strelil svoj prvý gól na šampionáte. V posledných sekundách ešte ušiel Skladaný, ale kapitán Slovákov mieril len do švédskeho brankára.

Úvod druhej časti patril Švédom, ktorí mali pri dvojitom treste Velebného presilovku. Brankár Budaj však bravúrne zlikvidoval šance Widinga aj Karlssona. V 29. minúte predviedol Kopecký efektnú zadovku, ale mieril vedľa. Už o minútu pálil v presilovke od modrej Hedlund, puk sa od zadného mantinelu odrazil k Widingovi, ktorý netrafil prázdnu bránku. V 32. minúte vysunul šikovný Hedlund Samuelssona, ale jeho nájazd zlikvidoval Budaj. V rušných minútach ešte nevyužili šance Kristín a Kopecký.

Tretie dejstvo začali aktívnejšie Švédi, ktorí mali dve presilovky. V druhej početnej výhode severania znížili. V 46. minúte najskor Budaj chytil šancu Sundqvista, puk sa však dostal na modrú čiaru, odkiaľ Widing po ľade tvrdo trafil. V 50. minúte sa švédskou obranou prekľučkoval Svatoš, no stroskotal na švédskom brankárovi. Vyrovnanie prišlo v 51. minúte. Sólový nájazd predviedol Hagos, presadil sa cez Velebného a sám pred Budajom spravil blafák a medzi nohy slovenského brankára zasunul puk do našej bránky. V záverečných minútach išiel na trestnú lavicu Skladaný, čo Švédi využili na dokonalý obrat. Pred bránkou zapracoval Widing a Bäcker po skrumáži strelil tretí gól „troch koruniek“. Záverečný nápor pokazil vylúčením Malec a Švédi už v pokoji vedenie udržali. Naši tvrdo pykali za časté vylúčenia, v závere im už chýbali sily.

Góly: 5. Koložváry (Pohanka, Oravec), 13. Hudec (Kopecký, Pohanka) - 46. Widing (Sundqvist), 51. Hagos (Jämtin), 58. Bäcker (Widing). Pred 500 divákmi rozhodovali Homola (ČR) - Bláha (ČR), Gocoulia (Biel.), vylúčení 10:6, presilovky 0:2, oslabenia 0:0.

SLOVENSKO: Budaj - Velebný, Frühauf, Jurčina, Malec, K. Sloboda, Hudec, R. Sloboda, Stehlík - Skladaný, Macho, Holečko - Svatoš, Kopecký, Kristín - Pohanka, Koložváry, Oravec - Jaško, Gajdoš, Kolařík. ŠVÉDSKO: H. Lundqvist - Ejdepalm, Jonsson, Helmersson, Sundqvist, Kronwall, Hedlund - Eriksson, Nordqvist, Samuelsson - Sjöström, Bäcker, Widing - J. Lundqvist, Öberg, Karlsson - Gräsberg, Hagos, Jämtin.