1. – Maximálna cena tepla stúpla o 20 % z 350 Sk za gigajoul na 420 Sk za gigajoul.
– Odstavením reaktora sa 30. decembra 2000 na 1. bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) začala plánovaná rozšírená generálna oprava. Trvala 85 dní.
2. – Konzorcium investičných spoločností vedené J&T Finance Group rozhodlo, že 34 % akcií Nafty Gbely získa nemecká plynárenská spoločnosť Westfälische Ferngas.
3. – Devín banka požiadala NBS o odsúhlasenie zvýšenia základného imania o tri mld Sk na štyri mld Sk.
10. – SMK sa vyjadrila, že nepodporí žiadosť Devín banky o predĺženie mandátnej zmluvy na deblokácie ruského dlhu voči SR na prvý polrok tohto roka, kým banka nedokáže, že má seriózne možnosti deblokovať. „SMK nechce predlžovať agóniu tejto banky,“ uviedol podpredseda strany László Gyurovszky.
22. – Nemecká automobilka BMW oficiálne informovala ministerstvo hospodárstva, že Slovensko sa nedostalo do finálneho výberu lokality na výstavbu nového závodu na výrobu malých automobilov.
FEBRUÁR
6. – Nemecká spoločnosť Westfälische Ferngas získala vo verejnom prísľube 10,9 % akcií Nafty Gbely. Podiel WFG na 3,231-miliardovom základnom imaní Nafty dosiahol 40 %.
7. – Svetová banka schválila návrh stratégie pomoci Slovensku do roku 2003. Dokument predpokladá tri verzie pomoci, a to v objeme až 765 mil. USD v prípade „vysokej verzie“, približne 415 mil. USD v „základnej verzii“ a len 35 mil. USD pri naplnení „nízkej verzie“.
10. – Rusko a Slovensko majú záujem, aby trasa plynovodu Jamal prechádzala cez územie Slovenska. Rusko zároveň pri stavbe plynovodu považuje SR za dôležitého a prirodzeného partnera.
- Zvýšenie základného imania z jednej na štyri miliardy a zmeny v najvyšších orgánoch spoločnosti schválilo v Turčianskych Tepliciach mimoriadne valné zhromaždenie Devín banky. Zvýšenie základného imania musí teraz schváliť Národná banka Slovenska.
14. – Konzorcium Českej poisťovne a slovenskej spoločnosti Hanco ukončilo rokovania s FNM o kúpe 60,07 % akcií Banky Slovakia.
19. – NBS súhlasí s navýšením základného imania Devín banky do 31. júla.
20. – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zlepšila ratingový výhľad pre dlhodobé devízové a korunové záväzky Slovenska na pozitívny.
28. – Vláda schválila zákon o podpore na zriadenie priemyselných parkov. Obce tak môžu dostať od štátu až 70 % z celkových nákladov na zriadenie parku.
MAREC
7. – Vládny kabinet predĺžil Devín banke mandát na deblokácie ruského dlhu do konca roka 2001.
13. – Jediným záujemcom, ktorý prejavil záujem o získanie strategického podielu v IRB je maďarská OTP Bank so sídlom v Budapešti.
21. – Matsushita Audio Video investuje v Krompachoch do troch rokov celkovo 23 mil. EUR a vytvorí 900 až 1200 pracovných miest.
29. – Japonská ratingová agentúra Rating and Investment Information zvýšila rating Slovenska z BB+ na BBB-.
30. – Vlády a Svetová banka sa definitívne dohodli na konkrétnej podobe programu Strategickej pomoci Slovensku. Celková suma schválenej pomoci predstavuje 415 mil. USD a mala by smerovať do piatich kľúčových oblastí.
- Po viac ako rok trvajúcich rokovaniach sa majoritným vlastníkom firmy Slovalco Žiar nad Hronom stal nórsky koncern Norsk Hydro a Európska banka pre obnovu a rozvoj. Títo partneri budú mať 66-percentný podiel na akciách spoločnosti.
APRÍL
11. – Vláda schválila návrh na vydanie rozhodnutia o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu.
12. – Začalo sa vyplácanie dlhopisov FNM.
20. – Prezident Schuster podpísal novelu zákona o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá ruší daň z dedičstva pre členov najbližšej rodiny .
23. – Ponuky na kúpu 86,99-percentného podielu v spoločnosti Slovenská plavba a prístavy sedem záujemcov.
26. – Európska komisia informovala o pozastavení vyplácania finančnej pomoci Slovensku pre obavy z možného zneužívania prostriedkov.
- Predseda vlády otvoril nové výrobné závody Swedwood v Malackách.
27. – Európska komisia zrušila príkaz na pozastavenie schvaľovania tendrov a kontraktov súvisiacich s predvstupovou pomocou pre Slovensko. Napriek tomu úrad EÚ na vyšetrovanie sprenevier konštatoval, že začne celú záležitosť vyšetrovať a jeho pracovníci asi navštívia Bratislavu.
MÁJ
9. – Vláda schválila zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov o 20 až 40 %.
14. – Devín banka vykázala za rok 2000 neauditovanú stratu prevyšujúcu dve miliardy korún.
16. – Vláda schválila predaj 49-percentného podielu v spoločnosti Transpetrol ako jedného balíka akcií formou medzinárodného verejného tendra.
21. – Väčšina verejných lekární ostala zatvorená. K štrajku sa pripojilo približne 90 percent lekární. Demonštrácia SLeK sa uskutočnila pred Úradom vlády v Bratislave.
- FNM vypísal verejnú súťaž na predaj 67-percentného podielu v Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany.
28. – Víťazom tendra na kúpu 86,99-percentného podielu v spoločnosti Slovenská plavba a prístavy sa stala firma Dunajservis Slovensko.
30. – FNM zverejnením inzerátu odštartoval výberové konanie na predaj 40,97 % akcií Nováckych chemických závodov.
JÚN
1. – Slovenské lodenice Komárno, a. s., Bratislava uzatvorili kontrakt v hodnote viac ako 500 mil. Sk na stavbu troch námorných nákladných lodí typu NL Rýn.
5. – Maďarská OTP Bank predložila ponuku na odkúpenie akcií IRB zodpovedajúcu trhovej hodnote banky.
6. – Vláda odporučila orgánom FNM zrušiť súťaž na predaj 86,99-percentného podielu v spoločnosti Slovenskej plavby a prístavov a vyhlásiť novú.
8. – Potenciálny investor do Devín banky oficiálne požiadal NBS o súhlas s nadobudnutím podielu na základnom imaní prevyšujúcim 50 %.
13. – Vláda rozhodla, že celý 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) sa bude predávať v medzinárodnej súťaži.
18. – Štát ponúkol na predaj majoritný podiel v Slovenskej poisťovni. Poisťovňa zároveň ponúkla na predaj svoj majoritný podiel v Istrobanke.
– Víťazom privatizačného tendra na predaj 68,58-percentného podielu vo VÚB sa stala talianska IntesaBci.
JÚL
2. – Penta Group získala 113 104 akcií Slovenskej poisťovne, čo predstavuje 3,23-percentný podiel na jej základnom imaní.
13. – Kupcom 7,98 % akcií Slovnaftu, ktoré na burze ponúkol FNM, bude spoločnosť Trim Lufffer Limited so sídlom v cyperskej Nikózii.
17. – O kúpu 49 % akcií slovenského prepravcu ropy Transpetrol prejavilo záujem 19 investorov. Transakčné dokumenty si prevzalo 16 z nich.
20. – Due diligence v Banke Slovakia nebude môcť vykonať ani jeden záujemca. Rozhodla o tom NBS.
25. – Predbežný záujem o kúpu majoritného podielu Slovenskej poisťovne v Istrobanke prejavilo viac ako desať investorov.
26. – NBS predĺžila platnosť predchádzajúceho súhlasu na zvýšenie základného imania Devín banky, a. s., z 31. júla na 31. augusta.
AUGUST
2. – Svetová banka schválila poskytnutie úveru EFSAL pre Slovensko v objeme 177,3 mil. USD. Úver má splatnosť 14 rokov a splátky úveru sú odložené o päť rokov. Je určený na reformu bankového a podnikového sektora s dôrazom na krytie nákladov z reštrukturalizácie vybraných bánk a riešenie problémov stredných bánk.
16. – Japan Grade One Co Ltd., ktorá mala v Devín banke navýšiť základné imanie o tri miliardy korún, odovzdala NBS všetky požadované dokumenty.
20. – Nezáväzné ponuky na kúpu 49 % akcií Transpetrolu predložilo šesť záujemcov.
24. – Bankový dohľad NBS uvalil na Devín banku nútenú správu. Dôvodom boli pretrvávajúce nedostatky v hospodárení banky a v nedostatočnom pokrývaní rizík vyplývajúcich z klasifikovaných aktív. Banka dlhodobo neplnila limity stanovené pravidlami bankového obozretného podnikania.
30. – Slovensko vyhlásilo tender na predaj 49 % akcií SPP.
SEPTEMBER
5. – Vláda schválila návrh podmienok na vypísanie výberového konania na poskytovanie mobilných telekomunikačných služieb v pásmach GSM a UMTS.
7. – Od 1. októbra sa zvýšia dôchodky o sedem percent. Rozhodol o tom parlament.
10. – Európska investičná banka poskytla úver 45 mil. eur na výstavbu nového mostu cez Dunaj, známeho ako Most Košická.
– Holandská spoločnosť Kappa Packaging B.V. sa stala majoritným akcionárom spoločnosti AssiDomän Štúrovo.
11. – Verejnú súťaž na dodávku systému štátnej pokladnice podľa neoficiálnych informácií vyhrala spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia.
17. – Prezídium FNM odsúhlasilo návrh na nové výberové konanie na predaj 60,07-percentného balíka akcií Banky Slovakia.
20. – Iba päť zo šiestich záujemcov sa rozhodlo pokračovať v druhej fáze predaja väčšinového podielu v Istrobanke.
27. – V okrese Žiar nad Hronom na farme Vtáčnik Horná Ždaňa sa vyskytol prvý prípad BSE na Slovensku.
OKTÓBER
5. – FNM vyhlásil opakovanú obchodnú verejnú súťaž na predaj podielu v Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany.
23. – Ministerstvo financií sa dohodlo s Erste Bank na konečnej cene za 87,18-percentný podiel v Slovenskej sporiteľni.
24. – Prihlášku do výberového konania na predaj 28,59-percentného podielu akcií Reštitučného investičného fondu z portfólia FNM podalo združenie spoločností J&T Banka, Prvá penzijná a The Brookdale Group. Združenie sa zároveň zúčastňuje aj na výberovom konaní na predaj 10 % akcií RIF z portfólia Slovenského pozemkového fondu.
30. – Ratingová agentúra Standard & Poor‘s zvýšila rating dlhodobých záväzkov Slovenska denominovaných v domácej mene z BBB+ na A- so stabilným výhľadom. Rating dlhodobých záväzkov denominovaných v cudzej mene zvýšila z BB+ na BBB- naďalej s pozitívnym výhľadom.
NOVEMBER
5. – Slovenská sporiteľňa začala vyplácať náhrady za nedostupné vklady klientov skrachovanej Devín banky. Vyplácanie náhrad sa skončilo 21. decembra.
7. – Definitívnu bodku za privatizáciou IRB dala vláda, keď jednomyseľne schválila odpredaj majoritného podielu v banke maďarskému investorovi OTP Bank.
15. – Ruský plynárenský gigant Gazprom podá oficiálnu ponuku na odkúpenie 49 % akcií SPP najneskôr do 10. decembra. Vyhlásil to predseda predstavenstva Gazpromu Alexej Miller.
21. – Prezident Schuster podpísal novelu zákona o ochrane vkladov, ktorý zníži náhrady za nedostupné bankové vklady na 90 percent.
29. – SPP bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou vyplatiť ostravskej Union banke päť zmeniek v hodnote 350 mil. CZK, ktoré v roku 1998 vystavili plynári pod vedením svojho vtedajšieho šéfa Jána Duckého. Najvyšší súd SR totiž potvrdil aprílové rozhodnutie prvostupňového súdu v tomto spore, podľa ktorého je SPP povinný za zmenky českej banke zaplatiť.
DECEMBER
4. – Parlament schválil prezidentom vrátený zákon o investičných stimuloch.
7. – Maďarská OTP Bank sa stala oficiálnym majiteľom 69,56 % akcií IRB.
- Víťazom tendra na privatizáciu 49 % akcií Transpetrolu sa stala ruská spoločnosť Jukos, ktorá tento podiel získa za 74 mil. USD.
13. – Poslanci prijali zákon o štátnom rozpočte na rok 2002. Celkové príjmy sa rozpočtujú sumou 219,8 mld Sk, celkové výdavky na rok budúci rok sa určujú sumou 257,8 mld Sk. Rozpočtový schodok bol schválený v objeme 38 mld Sk. Súhrnný schodok verejného rozpočtu poslanci schválili na úrovni 36,8 mld Sk, čo znamená, že zostal na navrhovanej úrovni zodpovedajúcej 3,5 % hrubého domáceho produktu.
14. – V Slovakofarme Hlohovec sa od začiatku týždňa realizuje hĺbkový audit, objednávateľom ktorého je Warburg Pincus.
18. – Hĺbkový audit v Slovenských liečebných kúpeloch Piešťany vykoná sedem spoločností.
20. – Víťazom privatizačného tendra na majoritný podiel v Slovenskej poisťovni sa stala poisťovňa Allianz.
- Majoritný balík akcií Istrobanky získala rakúska BAWAG.
21. – Transpetrol predal svoj 21-percentný podiel na základnom imaní košických VSŽ.
JANUÁR
1. – Grécko sa stalo 12. členom Európskej menovej únie.
4. – Americký Fed znížil prvýkrát po dvoch rokoch kľúčové úrokové sadzby o 0,5 % na 6,0 %.
17. – V súvislosti s energetickou krízou v Kalifornii došlo k prvému cielenému odstaveniu prísunu elektriny.
FEBRUÁR
1. – Americký Fed opäť znížil úroky o 0,5 percenta.
13. – Prezident americkej centrálnej banky Fed predpovedá rast amerického hospodárstva na rok 2001 až do výšky 2,5 %.
22. – Uvoľnenie kurzu tureckej líry v Turecku viedlo k jej pádu.
MAREC
13. – Predajná vlna sa postarala o prudký pokles na medzinárodných akciových trhoch. Japonský akciový trh sa dostal na 16-ročné minimum.
19. – Bank of Japan sa vrátila k politike nulových úrokov.
21. – Americký Fed znížil úrok jednodňových peňazí o 0,5 %.
29. – Allianz a Dresdner Bank oznámili fúziu do nového finančného gigantu.
APRÍL
11.- Skončil sa dlhoročný „banánový spor“ medzi EÚ a USA.
19. – Fed opäť znížil úroky o 0,5 % a katapultoval burzy smerom nahor.
27.- MMF a SB poskytli Turecku úver 10 mld dolárov na prekonanie hospodárskej krízy.
MÁJ
1. – V dôsledku nesúhlasu EK stroskotala fúzia hudobného koncernu Bertelsmann Music Group a EMI Group.
10. – ECB znížila po vyše dvoch rokoch kľúčové úrokové sadzby o 0,25 % na 4,5 % .
15. – Fed znížil piatykrát v roku 2001 kľúčové úroky, o 0,5 % na 4,0 %.
JÚN
1. – Deutsche Telekom prevzal za 27,9 mld USD amerických mobilných operátorov VoiceStream a Powertel.
6. – MasterCard a Europay (EuroCard) sa dohodli na fúzii.
21. – Zakladateľ Microsoftu Bill Gates je s majetkom 58,7 mld USD stále najbohatším mužom na zemi.
JÚL
3.- EK zablokovala fúziu General Electric a Honeywell pre hroziace monopolné postavenie v oblasti leteckého priemyslu.
20. – Začal sa summit G7 v Janove, pri ktorom zahynul jeden z demonštrujúcich. Zúčastnení šéfovia vlád predpokladali rýchle zotavenie hospodárstva.
31. – Najnovšie ekonomické údaje v USA nedávali žiadny náznak na skoré zotavenie.
AUGUST
30.- Výrazné ochladenie konjunktúry prinútilo ECB k druhému úrokovému kroku v uvedenom roku. Kľúčový úrok klesol o 0,25 % na 4,25 %.
SEPTEMBER
6. – Ministerstvo spravodlivosti USA sa vzdalo rozdelenia koncernu Billa Gatesa, Microsoft však musí zverejniť kľúčový kód.
11.- Po teroristických útokoch na USA došlo k panike na svetových finančných trhoch, americká burza zastavila obchodovanie. Nemecký DAX stratil viac ako 8 %, prepadli sa kurzy akcií aerolínií a poisťovní. USD oslabil a vzrástli ceny ropy a zlata. Letecká doprava zostala niekoľko dní mimo prevádzky a poisťovne ohlásili najväčšie škody všetkých čias.
15.- Svetová obchodná organizácia schválila prijatie Číny.
17.- Fed a ECB znížili úroky zhodne o 0,5 %.
OKTÓBER
5.- V USA došlo k mohutnému poklesu zamestnanosti. Počet nezamestnaných sa zvýšil o 199 000, čo je najvyšší jednorazový nárast za posledných 10 rokov.
7.- Britské železnice Railtrack, sprivatizované v roku 1994, zbankrotovali s dlhom 3,3 miliardy libier.
10.- Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu udelili trom americkým vedcom – Georgeovi A. Akerlofovi, Michaelovi Spencemu a Josephovi E. Stiglitzovi.
NOVEMBER
2.- V USA sa zvyšujú príznaky recesie v podobe poklesu spotrebných výdavkov a súhrnu došlých objednávok priemyslu, ako aj najvyššej miery nezamestnanosti za posledných päť rokov.
8.- Najdôležitejšie centrálne banky sveta reagovali výrazným znížením úrokov na ekonomický úpadok. Po Fed znížili úroky o 0,5 % aj ECB a Bank of England.
DECEMBER
3. – Americký energetický gigant Enron vyhlásil insolventnosť, čo bol doteraz najväčší krach v americkej histórii.
5.- Argentína sa dostala po zastavení úveru od MMF na pokraj bankrotu a schválila nový úsporný program.
9. – Americké obchodné úrady odporúčali zvýšiť v dôsledku krízy oceliarskeho priemyslu dovozné clá na oceľ.
17. – Praha odložila pre nízke ponuky predaj prevádzkovateľa Temelína, spoločnosť ČEZ.
Autor: Spracované z agentúrneho spravodajstva TASR