Počas predošlých dvanástich mesiacov padla len jedna banka, no dozvuky predošlých krachov napĺňali stránky novín celý rok. Dôvodom sú konkurzy v týchto bankách, ktoré sa nepodarilo ešte ani v jednom prípade dokončiť, pričom ich priebeh je neustále z rôznych strán kritizovaný.
V druhej polovici roka Devín banka stratila dôveru Národnej banky Slovenska, ktorá na ňu uvalila nútenú správu a krátko na to ju vyhlásila aj za neschopnú vyplácať vklady. Dôvodom bola skutočnosť, že plán ozdravenia banky, ktorý predložil manažment a investor, bol podvrh. Materiály, ktoré predložili, boli falošné.
Ani podpora politických špičiek už v tomto prípade nemohla pomôcť banke, ktorá bola známa hlavne vďaka vysokým úrokovým sadzbám a deblokáciám ruského dlhu. Tie jej mali pomôcť vyriešiť aj problémy, do ktorých sa dostala v lete 2000. Plán ozdravenia prostredníctvom deblokovania sa banke nepodaril.
Ticho okolo skrachovanej banky nebolo ani po jej páde. Okrem toho, že politici sa rozhodli nájsť vinníka (išlo o najväčší doterajší krach banky, kde ostalo 12 miliárd vkladov nedostupných), ktorý by mohol byť radšej z Národnej banky Slovenska ako z ich radov, aj konkurz na banku bol vyhlásený za zvláštnych okolností.
Len deň predtým, ako mala do platnosti vstúpiť nová vyhláška, ktorá znížila odmenu správcov a ešte k tomu sa to malo stať po skončení pracovného času na súde. Ernest Valko, ktorý sa funkcie konkurzného správcu neskôr vzdal, videl za útokom snahu politikov zakryť zodpovednosť.
Problémy sú aj v iných konkurzoch. Správca v Dopravnej banke poprel pohľadávku Fondu ochrany vkladov, ktorý vyplatil náhrady a Najvyšší súd s ním aj súhlasil. Vláda preto rýchlo zmenila niektoré zákony, ale ako dopadne tento konkrétny prípad, ešte nie je jasné. Fond pritom aj ostatným správcom vyčíta, že obchádzajú práva veriteľov a konkurzy prebiehajú nezákonne a netransparentne, čo poškodzuje veriteľov.
Okrem toho súd rozhodol, že predaj skrachovanej Priemyselnej banky Slovenskej sporiteľni je neplatný, lebo NBS mala urobiť chyby pri vyhlásení nútenej správy.
Autor: gk