
Herečka Shannon Elizabeth robí zbierku pre opustené zvieratá.
FOTO – REUTERS

Clinton s miláčikmi. FOTO – REUTERS
Nádherné zvieratká
Nemecký televízny moderátor a herec Thomas Gottschalk má prasa. Počúva na meno Spike, a väčšinou odmieta poslušnosť. Spike je vyhnanec, sirota, vystrčená predchádzajúcim majiteľom z domu. Teraz sa pasie na zelených lúkach okolo kalifornského sídla nemeckej hviezdy. Dvaja Gottschalkovi psi, Mogli a Balu, ušľachtilej rasy pyrenejských horských psov, prasa ignorujú.
Aj superhviezda George Clooney má prasa, ktoré sa volá Max. Rovnako ako Spike patrí k rase vietnamských prasiat, z ktorých jedna kalifornská chovateľka, Gayle Spearsová, každoročne vychová zo dva tucty, lebo sú to „jednoducho nádherné zvieratká“. Isté je, že Max požíva to, po čom túži nejedna hollywoodska kráska – absolútnu náklonnosť starého mládenca Clooneyho.

Hviezdy Bieleho domu: Spot a Barney.
Amerika sama osebe je v skutočnosti najväčšou zoologickou záhradou sveta. Podľa odhadov sa v predzáhradkách amerických domov a víl prechádza približne 7-tisíc tigrov a levov. Prípadne trčia v garážach alebo za mrežami na farmách. Je to spolu asi toľko mačkovitých šeliem, koľko ich v Indii voľne žije v prírode.
Mnoho mačiek a psov
Asi 60 percent všetkých amerických domácností žije so zvieratami najrôznejšieho druhu: s pytónmi, rybami, večne rozčúlenými škrečkami, pľujúcimi lamami, chniapajúcimi krokodílmi. S vyše 66 miliónmi mačiek alebo kocúrov a približne 60 miliónmi psov najrôznejších rás. Štyridsať miliónov amerických občanov chová nejakého vtáka. Celkový obrat priemyslu súvisiaceho s výživou a vôbec so starostlivosťou o mačky a psy dosiahol minulý rok približne 28, 5 miliardy dolárov.
Z doterajších štyridsiatich troch prezidentov Spojených štátov len traja nemali domáce zviera. Zrejme dali na radu svojho kolegu Harryho S. Trumana: „Ak chceš mať vo Washingtone priateľa, obstaraj si psa!“- či nejaké iné zviera. Thomas Jefferson, podľa všetkého pravý macho, dal kedysi zatvoriť pred Bielym domom do klietky grizzlyho.
Podľa nedávno zverejnených štatistík o výskume amerických médií za prvých dvanásť dní po tom, čo Bill Clinton získal psa – 6. decembra 1997 nadobudol labradora, ktorého pokrstil menom Buddy – informovalo o prezidentovom zvierati dokopy dvestoštyridsať článkov v tridsiatich siedmich významných amerických novinách.
A aj keď sa mačka Socks, ktorú médiá prisúdili Clintonovej dcére Chelsei, agresívnymi údermi labiek pokúšala vyhnať psieho votrelca zo svojho územia – neskôr našla útočisko u bývalej Clintonovej sekretárky – vyskytoval sa jej konkurent Buddy v americkej tlači častejšie (sedemdesiatjedenkrát) než vtedajší prezidentskí kandidáti Steven Forbes (päťdesiatjedenkrát), Bob Kerry (dvadsaťdvakrát) či George W. Bush, o ktorom sa vtedy novinári zmienili skromných päťdesiatdvakrát.

Hollywoodske psy.
Nebojte sa!
Medzitým sa na titulné strany viacerých centrálnych amerických novín dostali Bushovi psíci, špringšpaniel Spot a škótsky teriér Barney. Napríklad v novembri boli Spot a Barney na titulnej strane Newsweeku spolu s biblickým posolstvom „Nebojte sa!“. Na fotografii vidíme prezidentský pár, pred nimi ich štvornohí rodinní príslušníci, v harmonickej jednote v čase vojnových búrok.
Zvieratá zrejme dojímajú národ viac než politici. Barbara Bushová, manželka Georgea Busha staršieho, spísala, ako vyzerali štyri roky prezidentovania jej manžela z perspektívy Millie, ich milovaného zvieraťa. Millie vidí predovšetkým veci, ktoré si ľudia nevšímajú, napríklad topánky, či nohy stolov, kresiel a stoličiek. Kniha s titulom Kniha Millie, diktovaná Barbare Bushovej sa predávala oveľa lepšie než memoáre jej manžela.
Po teroristických útokoch informovali spravodajcovia z Ground Zero nielen o tragédiách či záchrane ľudí, ale aj o osudoch zvierat. Napríklad o slepeckom psovi Doradovi, ktorý ťahal svojho pána zo sedemdesiateho poschodia, hoci ten mu prikazoval, aby utekal preč.
Alebo o tom, ako ochranca zvierat, povolaním veterinár, statočne hľadal polomŕtve záchranné psy po tom, čo dostal správu, že jeho sestra, letuška, bola v jednom z lietadiel, ktoré vleteli do Dvojičiek. Tisíce ton zvieracieho krmiva a liekov dopravili ochrancovia zvierat na Manhattan v dňoch katastrofy. Neďaleko epicentra tragédie vtedy zriadili Animal Control Command Post, z ktorého sa pomoc zvieratám koordinovala.
Niektoré zvieratá, napríklad orol, ktorý zdobí americký štátny znak, ale samozrejme tiež kone, predstavujú americké dejiny, dobýjanie Západu. Američania sú zdesení z toho, že Francúzi sú schopní konzumovať konské steaky ako zvláštnu špecialitu. V Amerike sú kone posvätné.
Kone ťahali plachtové vozy, nosili kovbojov, kavalériu. Bývali často hlavnými spojencami osamelých prisťahovalcov, ktorí nerozumeli po anglicky. Kone im s láskou slúžili bez ohľadu na ich národnosť a farbu pleti.
Nominácie na Oscara
Samozrejme, že dejiny Hollywoodu sú spojené s príbehmi zvierat. Zvieratá na plátne dojímali srdcia amerických divákov už v nemých filmoch. Napríklad Rintintin, nemecký ovčiak, vystupoval v dvadsiatich troch hlavných úlohách. Jeho životná úroveň bola hodna hollywoodskej hviezdy: limuzína, šofér, diamantmi zdobený obojok a vlastný špecializovaný kuchár.
Americký autor Willard Carrol nedávno objavil Spomienky filmového psa, ktorý zomrel pred šesťdesiatimi rokmi. Fenku Terry preslávila rola, v ktorej vystupovala ako pes Toto. Jej pán, nemecký imigrant Carl Spitz, ho vycvičil v Hollywood Dog Training School. Dotiahla to na svetovú slávu ako dôležitá postava vo filme Čarodejník z krajiny Oz. V scenári mala ako Toto predpísaných štyridsaťštyri štekov. Pokyny režiséra jej musel tlmočiť jej pán do rodnej nemčiny.
Hollywood už v svojich raných obdobiach zistil, že zvieratá majú u divákov úspech.
Walt Disney, jeden z priekopníkov Hollywoodu, začal už koncom dvadsiatych rokoch kresliť zvierací svet, v ktorom myši, kačky, prasatá a psy robia všetko to, čo ľudia. Včely zasa spievali zborové spevy.
Do imaginárnej filmovej siene slávy sa dostali predstavitelia inteligentnej a oddanej kólie Lassie. Ale nielen psy: prasiatko Babe bolo roku 1995 nominované na Oscara. V skutočnosti však rolu Babe rozdelili medzi štyridsaťosem rôznych prasiatok, pretože prasačí herci tlstli rýchlejšie, než bol štáb schopný nakrúcať.
Sinatrova Mafia
Americký maliar Goerge Rodrigue zarobí ročne okolo desať miliónov dolárov len svojím Modrým psom, psou postavou, ktorú si stvoril. Dva z jeho obrazov s Modrým psom majú zavesené aj Bushovci v Bielom dome. Za použitie jeho obrazu vo svojej reklamnej kampani mu koncern Xerox ponúkol sedem miliónov. Originály predáva po 250-tisíc dolárov.

Láska k zvieratám až za hrob.
K zberateľom Modrého psa patria televízne osobnosti ako slávny moderátor správ Tom Brokaw a hollywoodska hviezda Whoopie Goldbergová. Tak ako zvyšok Ameriky, aj Hollywood je zbláznený do zvierat. Hollywoodske bedekre informujú turistov nielen o tom, v ktorom dome spáchala samovraždu Marilyn Monroe (12300 Fifth Helen Drive, Brentwood), ale aj o tom, ako sa volal pudlík – volal sa Mafia – ktorého jej daroval Frank Sinatra. Na smútočnom obrade Jackieho Lemmona jeho priatelia spomínali, aké silné puto bolo medzi Lemmonom a jeho pudlíkom Chloe, ktorý sa vždy pri nakrúcaní díval, ako jeho pán hrá, a keď sa už veľmi nudil, sám sa vrátil do obytného auta pre hviezdy.
Autor: EDWIN GRASSMEIER(Autor je spravodajca agentúry DPA)