.
Reštaurovanie malieb v niekdajšej súkromnej kaplnke Scrovegnigovcov, ktoré sú považované za Giottovo najskvelejšie dielo, zatiaľ ošetrilo asi 40 percent plochy a reštaurátori by mali prácu dokončiť v marci.
Niektorí znalci talianskeho umenia však postup reštaurátorov neschvaľujú. Giottove fresky „žiadne reštaurovanie nepotrebovali a opravy môžu toto zásadné dielo pripraviť nielen o doterajšiu krásu, ale aj o jeho význam,“ zdôrazňuje vyhlásenie, ktoré podpísal James Beck z americkej Kolumbijskej univerzity.
Talianski experti sa bránia: „Vyzývam kohokoľvek, aby dokázal, že reštaurovanie nie je potrebné,“ vyhlásil Giuseppe Basile, ktorý reštaurovanie vedie. Práve on dohliadal na obnovu ďalšej Giottovej práce - fresiek v Bazilike svätého Františka v Assisi, ktoré v roku 1997 zničilo zemetrasenie. Doteraz reštaurátori zasahovali na najpoškodenejších častiach, ako sú Posledný súd a Zvestovanie.
Giotto ukončil práce na cykle v kaplnke Enrika Scrovegniho - zámožného bankára a obchodníka - v roku 1305. Záujemcovia o Giottov freskový cyklus zo života Panny Márie a Ježiša Krista môžu postup reštaurovania vidieť priamo: každý víkend do kaplnky vpúšťajú malé skupinky, a to aj v čase, keď reštaurátori pracujú. (čtk)