Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005, preklad Oľga Ruppeldtová-Andrášová
Keď sa sudca Ti vydáva do Riečneho Mesta na vytúženú rybačku, netuší, že ho čaká celkom iný úlovok. Mŕtvola pokladníka z miestneho hostinca vylovená z rieky je priveľkým lákadlom, aby nedal prednosť pátraniu pred odpočinkom. Neprekáža mu v tom ani hľadanie strateného perlového náhrdelníka, ktorým ho poverila cisárova dcéra. A ešte slovo z názvu - kalabasa, čiže nádoba z vydlabanej tekvice, zohráva dôležitú úlohu v čínskej filozofii. Traduje sa, že v nej taoistickí mudrci nosili elixír nesmrteľnosti, preto sa stala symbolom večného života.
Jelena Paštéková a kol.: Poetika a politika. Umenie a päťdesiate roky
Ústav slovenskej literatúry SAV, Bratislava 2004
Pätnásť štúdií monografie sa zameriava na "zakladateľské" obdobie socialistického realizmu u nás, ktoré sa odlišuje od období neskorších koncentrovanosťou ideológie, normotvorbou a psychickými a fyzickými represiami. Napriek unitárnemu, mocensky presadenému modelu sa ukazuje, že umenie ako systém sa aj za takýchto podmienok vyznačovalo istou elastickosťou, ktorá bola schopná čiastočne vyrovnávať a "spracúvať" tlak direktívne šíreného kánonu. Po období informačne orientovaného výskumu deväťdesiatych rokov, ktoré sa zameralo na skrytý život inštitúcií a sondy do archívnych materiálov, prehodnocujúce skreslený výklad povojnovej histórie, nastal čas na jemnejšiu diferenciáciu prístupu k umeniu päťdesiatych rokov.
Adam Thirlwell: Politika
Ikar, Bratislava 2005
Román Politika nie je vôbec o politike. O čom teda je? Predovšetkým o sexe v trojici, aj keď nie tak úplne. Sexom v trojici sa to začína, avšak, ako nás poučí vševedúci rozprávač, sex v trojici vlastne vôbec nie je o sexe. Ani Politika vlastne nie je o sexe. Je o dobre, pretože ide o to, ako byť dobrý. Život v trojici vôbec nie je jednoduchý - ani jeden zo zúčastnených nevie, čo cítia tí druhí, a výsledkom je jedno veľké nedorozumenie. Politika je vtipnou psychologickou štúdiou vzťahov medzi tromi postavami.
Iris Murdochová: Uťatá hlava
Academia, Praha 2005
Hlboká znalosť psychológie postáv, sarkazmus, vytríbený štýl a humor sú typické pre celé dielo tejto anglickej spisovateľky. Román Uťatá hlava, patriaci k jej najlepším dielam, je brilantná paródia plná typicky anglického humoru o vtedy módnej vlne psychoanalýzy. Hlavný hrdina románu Martin Linch-Gibbon verí, že môže vlastniť ako krásnu ženu, tak aj mladú a roztomilú milenku. Milostné besnenie Martina, jeho manželky, milenky, brata, manželkinho psychoanalytika a jeho sestry strhne každého, kto vie oceniť anglický humor a vtipne napísaný príbeh plný neočakávaných zvratov. Čitateľ bude iste prekvapený, do akých hlbín duše vie Murdochová nahliadnuť.
(ba)