
Americké vrtúľníky pristávajú na základni v Kandaháre. FOTO – RETUERS
Umar je podľa všetkého v horskej dedine Baghrán v severnej provincii Helmand. Utiekol, keď siedmeho decembra padol Kandahár. Chráni ho asi 2000 bojovníkov pod vedením Abdula Wahída, ktorý mu pomohol zmiznúť.
Američania sú si vraj istí, že je tam. Nikto však nevie, čo urobia. Od utorka sa médiá predháňali v informáciách o výprave, ktorú vraj Američania začali. V správach o naháňačke za Umarom je veľký chaos. Americká vláda tvrdí, že žiadna nezačala. Niektoré denníky však píšu o amerických vojakoch, ktorí sa blížia k dedine Baghrán.
Zmätok vznikol prvého januára nadránom. Na americkej základni v Kandaháre nastal pohyb. Časť vojakov odchádzala. Všimli si ich fotoreportéri a okamžite sa začalo hovoriť o začiatku misie za Umarom. Dočasný afganský premiér Hamíd Karzaj to potvrdil.
Americkí generáli protestovali. „Mariňáci neorganizujú žiadnu špeciálnu akciu na hľadanie Umara,“ tvrdí hovorca amerického centra velenia v Tampe Brad Lowell.
Kam sa potom presúvali vojaci? Reportér CNN zistil, že prehľadávali komplex budov, kde sa na úteku skrýval Umar. Britský denník The Independent však napísal, že idú priamo do Baghránu za Umarom a americké velenie to chce utajiť. Údajne ich na mieste čaká afganský generál Gul Agha Širzaj so svojím vojskom.
Naopak, americké denníky tvrdia, že Američania a Afganci sa nevedia dohodnúť na stratégii. Američania by podľa denníka The New York Times radi zaútočili. Nechcú však dopadnúť ako pri Tora Bore - ľudia kritizujú Pentagon za to, že neposlal vojakov prehľadávať jaskyne a bin Ládin unikol.
Afganci budú radšej vyjednávať. Na tom pracuje miestny veliteľ špionáže Hadži Gullalája a pomáhajú mu americkí špecialisti.
„Vieme, kde mulláh Umar je,“ povedal Gullaláj. Jeho ľudia presviedčajú radu starších v Baghráne, aby vydali Umara. „Aj my, aj oni máme určité požiadavky. Ale verím, že vyjednávanie bude úspešné a bez krviprelievania.“
Záhadné pohyby amerických vojakov v Afganistane však pomaly začínajú nudiť. Éra veľkých správ z Afganistanu končí, napísal mediálny analytik denníka The Washington Post Howard Kurtz. Umarovo tajomstvo má v skutočnosti len nahradiť beznádejné hľadanie strateného bin Ládina.
Prezident George Bush totiž vie, že správy o Afganistane mu vytvárajú preferencie. Aj americkí novinári sa ich stále držia, pretože sa im nechce venovať domácej politike. Ľudia sú však dosť inteligentní, píše Kurtz, a pochopili, že je koniec.