spustila aj obrovskú vlnu pomoci. Dnes je už jasné, že sa nenaplnila v rozsahu, aký darcovia a vlády sľubovali a zamýšľali.
Tri mesiace po tsunami Úrad vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) oznámil, že opustí najviac postihnutú indonézsku provinciu Aceh, kde je 220-tisíc mŕtvych a nezvestných. Ďalšie humanitárne organizácie, ktoré pomáhajú miestnym obyvateľom pred úplným živorením, sa chystajú spraviť to isté. Nemajú už vôľu ďalej znášať obmedzenia, ktoré chcú v čoraz väčšej miere uplatňovať indonézske úrady. Oblasť už dávno opustili americkí a austrálski vojaci, ktorých pomoc bola prínosom v prvých dňoch po katastrofe.
Na Srí Lanke či indických Andamanských ostrovoch sa mieša chuť po novom živote s beznádejou. Srílanská vláda už dlhšie upozorňuje, že dostala len zlomok z toho, čo krajine darcovské krajiny sľubovali. Ázijská rozvojová banka na revanš vládu varovala, aby postupovala pri obnove krajiny transparentnejšie a aktívnejšie.
Najrýchlejšie sa z katastrofy spamätáva Thajsko. Na známy turistický ostrov Phukét sa po rozsiahlej reklamnej kampani začínajú vo väčšom počte vracať turisti, hotely sú obsadené na 40 percent. Ľudia prichádzajú hlavne preto, že miestni znížili ceny. (mch, reuters, čtk)