VIEDEŇ - Rumunsko a Bulharsko sa vlani stali absolútnymi hviezdami medzi krajinami juhovýchodnej Európy z hľadiska zahraničných investícií. Okolo 50 percent všetkých priamych zahraničných investícií v juhovýchodnej Európe smerovalo do Rumunska, ďalšia štvrtina do Bulharska. Vyplýva to z analýzy, ktorú dnes zverejnila Bank Austria Creditanstalt. Celkovo prišlo vlani do regiónu 8 miliárd eur, čo je v prepočte 312,7 miliardy korún.
Hlavným dôvodom prílevu zahraničných investícií do Rumunska bola okrem iného privatizácia ropnej spoločnosti Petrom rakúskou rafinériou OMV a dodávateľov energie Electrica Dobrogea a Electrica Banat talianskym Enelom. Rumunsko tak so 4 miliardami eur v roku 2004 vystriedalo Chorvátsko, ktoré bolo na špici v roku 2003. Do Bulharska smerovala v roku 2004 vďaka predaju 7 regionálnych dodávateľov energie a podielov v Telekome štvrtina celkových priamych zahraničných investícií regiónu.
"Prílev investícií do juhovýchodnej Európy prekročil v roku 2004 hranicu 8 miliárd eur. Je to nová rekordná hodnota a zodpovedá takmer piatim percentám hrubého domáceho produktu regiónu," vysvetlila šéfekonómka Bank Austria Marianne Kagerová. Podľa prepočtov banky predstavuje kumulovaný prírastok investícií do juhovýchodnej Európy do konca roka 2004 už takmer 41 miliárd eur. Iba za 5 rokov sa tak ich objem takmer štvornásobne zvýšil. Skupinu krajín regiónu tvorí Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Macedónsko, Rumunsko, ako aj Srbsko a Čierna Hora.
Napriek razantnému rastu je zahraničný kapitál v juhovýchodnej Európe málo zastúpený. Priame zahraničné investície na hlavu dosiahli na konci roka 2004 asi 800 eur. Na porovnanie v nových členských štátoch Európskej únie z východnej Európy sú investície 2200 eur na osobu.
(tasr)