Ak sa včely neobjavujú na letáči a ani po slabom poklepaní na stenu úľa nejavia známky života, treba letáč úľa uzatvoriť, aby neprišlo k rabovke. Obsah úľa následne vyprázdnime a plásty vytriedime. Ak sú príliš pokalené, musíme ich vyrezať a vyvariť, mŕtvolky včiel spálime. Úľ po hrubom vyčistení dokonale vydezinfikujeme lúhom sodným či propán-butánovým plameňom.
Za teplého slnečného počasia sa púšťame do podrobnejšej jarnej prehliadky včelstiev. Počas nej vymieňame vlhké uteplivky, slabším včelstvám odoberáme plásty, ktoré neobsadzujú a zužujeme ich. Letmým pohľadom skontrolujeme formu a zdravotný stav plodu. Prítomnosť riadneho plodu svedčí o existencii matky, ktorú netreba hľadať. Medzerovitý plod alebo hrboplod hovorí o problematickom stave. Matka je buď stará a nevie sa znovu "rozbehnúť" do plodovania, alebo je mladá - z jesene uplynulého roka - a je neoplodnená (trúdokladná). V obidvoch prípadoch nám nezostáva nič iné, ako matku odstrániť a včelstvo pripojiť k zdravému včelstvu s bezchybnou matkou. Chybné plodové plásty z pripojeného včelstva pritom odstránime. Počítajme s tým, že väčšina včiel sa vráti a "vnúti" do úľov blízkych pôvodnému miestu úľa.
Včelár okrem toho, že musí rozumieť včelám, má myslieť strategicky. Jeho stratégia na rok 2005 má byť zameraná na prežitie s čo najmenšími nákladmi. Je totiž možné, že med z tohtoročnej úrody bude môcť predať len za nízke ceny (35 až 40 Sk/kg - kvetové medy), alebo ho nepredá vôbec. Nemá preto význam zvyšovať či zachovávať stavy včelstiev. Tie, čo slabo prezimovali, môže spájať.
Na ktoré činnosti sa ešte sústreďujeme v marci?
Včelstvám zriaďujeme hneď po prvom jarnom prelete uteplené alebo vyhrievané napájadlo s vodou, ktoré môže byť i podnecovacie.
Poupratujeme prostredie okolo úľov, ak sme to v jeseni nestihli. Trávu vyhrabeme. Lístie i s mŕtvolkami včiel spálime. Ak máme trochu haseného vápna, kvôli dezinfekcii ho rozsypeme na vyčistenú plochu.
Dbáme na to, aby včelstvá boli v suchom a teplom prostredí. Len tak sa plodovanie skoro na jar rozvinie do takej miery, že do prvej jarnej znášky sa vyvinú výkonné včelstvá. Ing. TIBOR JÓKAY