FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
údeným bravčovým mäsom. Tieto ingrediencie prekrývajú špecifickú chuť pštrosieho mäsa, rušia jeho konzistenciu i kvalitu. Potom pripomína sladkastú jahňacinu, divinu alebo hovädzinu.
Ak máme možnosť pripraviť si doma jedlo z týchto dnes už hospodárskych zvierat, treba sa pridržiavať špeciálnych receptov. Zväčša pochádzajú z domoviny pštrosov - z Juhoafrickej republiky.
Pštrosie mäso je pružné a nemá silné blany. Jeho prednosťou je minimálny úbytok pri tepelnom spracovaní. Okrem masívnych stehien a trupu sa zo zvieraťa zužitkuje krk a vnútornosti, najmä pečeň a srdce. Z kostí sa pripravuje pštrosia polievka, z odrezkov guláš. Hostia si môžu pochutnať na vyprážaných karbonátkach, známych pod názvom frikkadel, na mäse v biftekovej úprave, na steakoch, rezňoch, sekanej či hamburgeroch. Špecialitou je údené pštrosie mäso, ktoré sa ďalej upravuje, najčastejšie na ovčom tuku. Niekedy sa dlhé chrbtové svaly sušia, táto pochúťka sa ešte kulinársky upraví a konzumuje. V krajine pôvodu je známa pod názvom biltog, v Amerike jerky a v nemecky hovoriacich štátoch Bundnerfleisch. Vnútornosti sa zapracúvajú do paštét a salám, ktoré sa podávajú ako predjedlá. Na Slovensku sú v obľube aj údené klobásy, v ktorých je pštrosie mäso zmiešané s bravčovým.
Jedia sa aj pštrosie vajcia. Pripravujú sa niekoľkými spôsobmi, podobne ako vajcia iných druhov vtákov. Z farmových chovov sú na konzumáciu určené len vajcia s nízkou alebo nadmernou hmotnosťou, zdeformované prípadne s narušenou škrupinou. Obsah pštrosieho vajca zodpovedá spravidla počtu 25 slepačích vajec. V reštauráciách, v ktorých podávajú pštrosie špeciality, býva asi najobľúbenejším jedlom praženica posypaná nastrúhaným sušeným pštrosím mäsom - biltogom.
Ing. PETER ORSZÁG