Vzáhradke sa mi rozmnožili čierne chrobáky s červenou kresbou. Pravdepodobne mi poškodzujú aksamietnice. O aký druh chrobákov ide? S. L., Bratislava |
Cifruše prezimujú v štádiu dospelých jedincov v opadanom lístí. Po prvom jarnom oteplení sa vyhrievajú na slniečku medzi opadaným lístím a neskôr sedávajú vo veľkých húfoch na kmeňoch líp. Počas vegetácie ich často nájdeme aj na rastlinách z čeľade slezovitých (napríklad slez nebadaný, ibiš lekársky), pretože vyciciavajú ich plody. Živia sa však aj mŕtvym hmyzom a rôznymi organickými zvyškami. Keďže navštevované rastliny výraznejšie nepoškodzujú, nepovažujeme ich za škodcov, a preto nie je potrebné proti nim chemicky zasahovať.
Čím mám natierať pne jaseňov, aby nevyháňali výhonky?
A. R., Diviacka Nová Ves
Odporúčam vám do rezných plôch navŕtať dierky a naočkovať ich drevokaznými hubami. Môže to byť hliva ustricovitá, ale aj plodnice drevokazných húb, ktoré nájdete na odumierajúcom dreve v lese. V priebehu nasledujúcej vegetácie ošetrite novovyrastené výhonky pri výške 30 až 40 centimetrov prípravkom na báze glyfosfátu (Dominator, Fondo, Glyfogan 480 SL, Jetstar, Kapazin, Kaput, Roundup, Šogun). Ošetrenie podľa potreby opakujte niekoľkokrát počas vegetácie vždy, keď narastú nové výhonky. Aby ste nezasiahli okolité pestované plodiny, prípravky nanášajte na výhonky pomocou štetca.
Ing. JURAJ MATLÁK
FOTO - AUTOR