"Bolo to voči Rumunom nespravodlivé," hovorí s odstupom rokov Emil Marcinek, ktorý 25. marca 1945 vstúpil na oslobodené námestie spolu so sovietskymi vojakmi. "Pri obelisku sme kládli vence každý rok, ale za celé roky som si vôbec neuvedomil, že tam o nich nie je ani zmienka."
Emil Marcinek mal vtedy 16 rokov. Dnes sedí v kancelárii Zväzu protifašistických bojovníkov a drží v rukách starý červený preukaz podpísaný nejakým ruským generálom. Dôkaz o tom, že pracoval v odboji. Paradoxne práve táto "bumaška" ho po oslobodení stála takmer život. Dnes pripúšťa, že to bola asi mladosť a nedostatok pudu sebazáchovy, ktoré ho priviedli ako partizánsku spojku na námestie spolu s prvými osloboditeľmi.
"Všeličo som Nemcom vyviedol. Z obsadených kasární som ukradol zoznam vojakov, ktorí spolupracovali s Povstaním. Skoro ma chytili." Objavil sa dokonca aj na svätej omši, ktorú po potlačení Povstania slúžil v Banskej Bystrici prezident Tiso. "Mal som zistiť, aká je nálada v meste. Bol som na chóre, keď nemecký generál hral na organe a Tiso slúžil omšu."
Pred oslobodením bola situácia v meste zložitá. Ustupujúci Nemci mali za úlohu Banskú Bystricu udržať alebo zničiť. Do posledných dní zabíjali civilov a vypaľovali okolité obce.
Keď prišlo oslobodenie, "ľudia boli väčšinou schovaní doma". "Za slovenského štátu sa ľudia nemali tak zle. Navyše propaganda hlásala, že na Slovensko prídu s Rusmi aj represálie. Ľudia neboli šibnutím prútika presvedčení, že treba vítať osloboditeľov," hovorí Marcinek.
Zopár dní po oslobodení ho Rusi takmer zabili. Opitý ruský vojak ho obvinil zo špionáže a krádeže zbraní, navyše, nemal svoju "bumašku". Zachránila ho matka, ktorá na kolenách uprosila sovietskeho kapitána a priviedla ho na miesto, kde práve opitý vojak predával svoj pištoľ za vodku.
Historici sa v hodnotení významu oslobodenia Banskej Bystrice zhodujú. Nikdy nevystúpi z tieňa Slovenského národného povstania. Niekoľko desiatok tisíc chabo ozbrojených Slovákov, ktorí sa postavili na odpor veľkému Nemecku, aj napriek chybám priviedlo Slovensko, niekdajší hitlerovský satelit, medzi víťazov 2. svetovej vojny. DANIEL VRAŽDA