"Keďže celková suma vašich príjmov neprekročila päťnásobok životného minima, čiže 21 050 korún, nemáte povinnosť podať daňové priznanie, pretože tieto príjmy sú oslobodené od dane. Neplatí to pri príjmoch zo závislej činnosti, napríklad na základe dohody o vykonaní práce."
m m m
Keď si ako živnostník uplatňujem paušálne výdavky, kde mám v daňovom priznaní uviesť sumu odvodov? Mám ju pripočítať k 25 percentám príjmov v riadku 2 oddielu VI daňového priznania, alebo až k výslednej sume v riadku 10?
"Sumu zodpovedajúcu 25 percentám príjmov, spolu so sumou odvodov uvediete na riadku 2 tabuľky č. 1 v daňovom priznaní typu B. Ak by ste mali viac druhov príjmov (napríklad zo živnosti alebo autorský honorár), súčet takýchto výdavkov uvediete na riadku 10. Nezabudnite pritom na poslednej strane priznania v XIII. oddiele vyznačiť políčko, ktorým oznamujete, že ste si uplatnili paušálne výdavky."
m m m
Trvalé bydlisko mám na Slovensku. V roku 2004 som pracovala do 14. mája na Slovensku a od 17. mája som zamestnaná v Česku. Mám za rok 2004 podávať dve daňové priznania - jedno tu a jedno v Česku? Ak áno, za koľko mesiacov si môžem na Slovensku odpočítať nezdaniteľné minimum na daňovníka?
"Daňové priznanie podávate na Slovensku a v daňovom priznaní uvádzate príjmy zo Slovenska, ale aj z Česka. Daň, ktorú ste platili v Česku, si započítavate na našom území, uplatníte si teda metódu zápočtu tejto dane. Pri tejto metóde daňovník vypĺňa riadky 79 až 83. Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môžete uplatniť v plnej výške, t.j. za rok 2004 sumu 80 832 korún. Táto nezdaniteľná časť základu dane sa odpočítava ročne v plnej výške."
m m m
Ako je to s nárokom na nezdaniteľnú časť pri cudzích štátnych príslušníkoch, koľko mesiacov sa musia zdržiavať na Slovensku alebo čo je rozhodujúce pre to, aby mali obmedzenú daňovú povinnosť? Majú potom nárok na celú nezdaniteľnú sumu?
"Na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka má nárok v plnej výške každá fyzická osoba, ktorá je daňovníkom dane z príjmov a podáva u nás daňové priznanie. Nie je teda rozhodujúce, či ide o daňovníka s obmedzenou alebo neobmedzenou daňovou povinnosťou."
m m m
Čo si môžem uznať ako náklady pri príjmoch z prenájmu bytu? Môže ísť o náklady napríklad výmenu plastových okien, plávajúcu podlahu, poistenie zariadenia bytu, poistenie múrov bytu?
"V súlade so zákonom o dani z príjmov je možné uplatniť len také daňové výdavky, ktoré sú výdavkami na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka práve pri príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Výdavky, ktoré uvádzate v otázke, sú daňovými výdavkami, len ak budete mať nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku alebo v evidencii podľa § 6 ods. 11 písm. b)."
m m m
Som živnostník a uplatňujem si daňový bonus na deti. Za minulý rok mi vyšla vďaka tomu záporná daňová povinnosť. Ako mám požiadať o preplatenie? Dokedy mi prídu peniaze? Je tam rovnaký postup ako pri uplatňovaní bežného daňového preplatku?
"Postup pri vrátení tzv. zápornej daňovej povinnosti je rovnaký ako pri vrátení daňového preplatku. Daňovník pošle žiadosť na príslušný daňový úrad o preplatenie zápornej daňovej povinnosti. Správca dane si však môže preveriť, či daňovník nemá ďalšie záväzky voči daňovému úradu. Ak áno, suma zápornej daňovej povinnosti sa o tieto záväzky zníži. Ak nie, preplatok bude daňovníkovi bude poukázaný do jedného mesiaca od konca marca."
m m m
Ako preukážem nárok na odpočítateľnú položku na nezamestnaného partnera?
"Nezdaniteľnú časť základu dane na nezamestnanú manželku alebo nezamestnaného manžela je nutné preukázať predložením dokladu na uplatnenie nezdaniteľnej časti (sobášny list) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manžela alebo manželky. Takýto postup sa uplatňuje, ak daňovník žiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. K daňovému priznaniu tieto doklady netreba prikladať, ale správca dane si ich môže vyžiadať alebo preveriť."
Zdroj: ministerstvo financií