Na priznanie dane z príjmu zostávajú už len štyri dni. "V piatok a pondelok budú daňové úrady zavreté," tvrdí hovorca Daňového riaditeľstva Roberto Merva. Priznať dane z minuloročných príjmov možno aj poštou. "Rozhoduje pečiatka na obálke s najneskorším možným dátumom 31. marca," dodáva Merva. Do rovnakého dátumu je potrebné daňovému úradu uhradiť aj samotnú daň.
Tento rok je prvý raz možné podať daňové priznanie aj cez internet. Daňové úrady však budú podľa Mervu akcpetovať elektronické daňové priznania len od tých daňovníkov, ktorí sa boli pre tento typ podávania priznaní predtým osobne na úrade zaregistrovať.
Internet však môže pomôcť tým daňovníkom, ktorí nemali čas zaobstarať si daňové priznanie. "Nájdu ho na internetovej stránke Daňového riaditeľstva. Stačí, ak si ho vytlačia, vypíšu a pošlú nám ho. Akcpetujeme aj čiernobiele výtlačky," dodal Merva.
Termín priznania daní je podľa platnej legislatívy možné predĺžiť len na základe písomnej žiadosti, a to o tri mesiace. Až polročný odklad daňového priznania je umožnený daňovníkom poberajúcich príjmy zo zahraničia. Daňové priznania nemusia osobne podať tí ľudia, ktorí do 15. februára požiadali zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.
Ak niekto termín podania daňového priznania zmešká, dostane pokutu od 0,2 percenta až do 10 percent z výšky dane uvedenej v daňovom priznaní.. Minimálna výška pokuty je 2000 korún.
Pokutovaný bude daňovník aj za oneskorenú platbu dane alebo jej nezaplatenie v plnej výške. V tomto prípade správca dane vyrubí za každý deň omeškania platby sankčný úrok vo výške 4-násobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a dlžnej sumy.
Tento rok sa na Slovensku prvý raz vypĺňa priznanie podľa nových pravidiel, ktoré už nepoznajú množstvo rôznych daňových pásiem. Rovná daň zjednotila daňové sadzby na 19 percentách. Každý príjem je zdanený rovnakou sadzbou bez ohľadu na to, akým spôsobom bol dosiahnutý. To výrazne zjednodušuje vypĺňanie priznania. (tv, eko)
Ako darovať dve percentá z dane
Žiadosť o poukázanie dvoch percent zo zaplatenej dane na verejnoprospešné účely sa už nepodáva na samostatnom tlačive, ale je súčasťou daňového priznania. V ňom občan vyplní údaje o prijímateľovi a poukázanej sume, ktorá nesmie byť nižšia ako 20 korún. Číslo účtu prijímateľa sa nevypĺňa, daňové úrady ho majú v evidencii.
Ľudia, ktorí priznanie nepodávajú, ale požiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, poukazujú časť dane tlačivom, ktoré zašlú svojmu daňovému úradu do 30. apríla. Zároveň treba potvrdenie od zamestnávateľa, že pracovníkovi riadne zrazil daň.
Zoznam oprávnených prijímateľov je zverejnený na internetovej stránke www.rozhodni.sk .
Na aké účely možno poukázať 2 % dane
* rozvoj a ochrana duchovných hodnôt
* ochrana ľudských práv
* ochrana a tvorba životného prostredia
* ochrana a podpora zdravia a vzdelávania
* podpora športu detí, mládeže a zdravotne postihnutých
* poskytovanie sociálnej pomoci
* zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt