ho tri a pol mesiaca.
Analytici oslabovanie meny stále pripisujú predaju korún zo strany bohatých zahraničných fondov a bánk. Včera odlev ich krátkodobého kapitálu ešte zosilnel potom, ako americká centrálna banka Fed rozhodla o zvýšení kľúčovej úrokovej sadzby. To ešte zatraktívnilo americkú menu v očiach špekulatívnych investorov a urýchlilo presun kapitálu zo strednej Európy.
"Oslabením sa kourna stala atraktívnejšia," povedal hlavný analytik českej PPF Radomír Jáč a dodal, že pri rekordnej úrovni 37,50 koruny za euro bola pre obchodníkov predražená. Podľa neho má slovenská koruna najlepšie predpoklady na ďalší rast spomedzi všetkých stredoeurópskych mien. "V Poľsku sa chystajú predčasné voľby, v Česku je tiež nejasná politická situácia a maďarský forint má pre horšie ekonomické fundamenty menší priestor na posilňovanie. Najlepšie sa bude zotavovať slovenská koruna," myslí si Jáč.
Podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála sa oslabenie meny očakávalo, prekvapujúce však bolo jeho tempo. "Koruna sa vráti na silnejšie úrovne, nebude posilňovať tak rýchlo, ako oslabila," povedal Šmál.
Výrazný pohyb zaznamenala koruna aj voči doláru. Americká mena sa po ohlásení vyšších úrokových sadzieb posilnila voči euru. Po zohľadnení zmien na kurze koruna - dolár sa výsledné oslabenie slovenskej meny voči doláru dosiahlo zhruba 80 halierov. Na devízovom trhu sa obchodoval dolár za 30,05 koruny. (reuters, čtk)