Babjak vojnový slovenský štát uznáva. "Nebol a nechcel byť fašistický. Urobili ho ním iba niektorí." Tiso podľa neho za nič nemohol, "v tom čase niekto prezidentom musel byť". Na poznámku, že štát páchal vojnové zločiny, vyvážal Židov do koncentrákov, povedal: "V roku 1942 to práve Tiso zarazil a od toho času sa zo Slovenska žiadni Židia nevyvážali, iba ak to organizovali Nemci."
Z akcie odišiel na konci: "Končilo sa to tým, že sa tam takmer hajlovalo, boli tam novodobí gardisti, takzvaní naši slovenskí mladí fašisti, takže som odtiaľ okamžite odišiel." Na záver dodal: "Rozdiel medzi slovenským štátom a Slovenskou republikou (dnešnou - pozn. red) je ten, že v slovenskom štáte politici nerozkrádali štát."
"Režim v rokoch 1939 - 1945 sa dopustil všetkých troch základných zločinov, za ktoré boli po druhej svetovej vojne súdení nacistickí zločinci - zločinu proti mieru, zločinu proti ľudskosti a vojnového zločinu," povedal nedávno pre SME Michal Miklovič z Ústavu pamäti národa.
Zločinu proti mieru sa slovenský štát dopustil účasťou na napadnutí Poľska 1. septembra 1939, "čím sa priamo podieľal na rozpútaní druhej svetovej vojny" a na napadnutí Sovietskeho zväzu 23. júna 1941. Zločinu proti ľudskosti a zároveň vojnového zločinu sa režim dopustil účasťou na genocíde židovského obyvateľstva.
To, že na Slovensku stále pretrváva antisemitizmus, tvrdila aj výročná správa z roku 2003 o stave ľudských práv, ktorú vypracovalo americké ministerstvo zahraničných vecí. "Napriek protestom Zväzu židovských náboženských obcí Slovenská národná strana a Matica slovenská pokračovali v úsilí o historickú rehabilitáciu Jozefa Tisa, vedúceho predstaviteľa vojnového slovenského štátu kolaborujúceho s nacistami." (mož)