Dňa 25. marca 1988, Hviezdoslavovo námestie v Bratislave. Na sviečkovej demonštrácii sa zišli tisíce ľudí so sviečkami v ruke na pokojný protest. Akciu organizoval katolícky disent. Zásah polície sledovali politické špičky z hotela Carlton. FOTO - ARCHÍV |
BRATISLAVA - Pred sedemnástimi rokmi 25. marca 1988 sa na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí stretli tisíce ľudí na sviečkovej demonštrácii. Žiadali dodržiavanie náboženských a ľudských práv a veriaci aj vymenovanie biskupov, ktorých Slovensko vtedy nemalo. Akciu organizoval katolícky disent.
Z dokumentov Ústavu pamäti národa, ktoré včera zverejnil na internetovej stránke, vyplýva, že oficiálni predstavitelia cirkvi akciu nepodporovali, a komunistické dokumenty tvrdia, že sa od nej dištancovali.
Niekoľko dní pred sviečkovou demonštráciou sa stretol Zbor ordinárov, ktorého členom bol aj terajší arcibiskup trnavsko-bratislavskej diecézy Ján Sokol. "Postavili sa ako keby do pozície tretieho. Ich stanovisko bolo ani nie zamietavé, ani schvaľujúce," povedal Patrik Dubovský z archívu ústavu. "Boli ako keby čistí reprezentanti kresťanskej hierarchie, ktorá hovorila, že toto je záležitosť laických občanov, ktorí idú komunikovať so štátnou správou."
Zo stretnutia zboru boli publikované dva články v komunistickom denníku Pravda a v Katolíckych novinách, ktoré boli pod vplyvom provládnej náboženskej organizácie Pacem in terris. Dva dni pred demonštráciou vyzval predseda tlačovej komisie Pacem in terris Štefan Záreczký v televízii ľudí, aby na námestie nechodili.
Na demonštráciu sa ŠtB pripravovala dopredu, vyhlásila mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Počas sviečkovej demonštrácie sa polícia a eštebáci snažili dostať ľudí z námestia najprv osobnými autami, potom vodnými delami. Niektorých zatkli. Z hotela Carlton akciu sledovali politické špičky vrátane šéfa ŠtB Alojza Lorenca. Televízia výnimočne už popoludní vysielala Angeliku, správa kín dostala pokyn, aby premietali lepšie filmy, ako napríklad Winetoua.
Tri týždne po demonštrácii - 20. apríla - sa stretli katolícki predstavitelia s predsedom vlády Petrom Colotkom v Úrade vlády. Na stretnutí boli biskupi, ordinári, predstavení cirkevných zariadení a Združenie katolíckeho duchovenstva Pacem in terris. Minister kultúry Miroslav Válek podľa zápisnice informoval "o postoji čsl. štátnych orgánov k provokatívnopolitickému zhromaždeniu veriacich". Válek požiadal biskupov, aby "prijali opatrenia k presunu bohoslužieb 1. mája 1988 v nedeľu tak, aby nekolidovali s májovými oslavami".
V dokumente sa píše, že všetci "veľmi rozhodne a otvorene odsúdili demonštratívne vystúpenie 25. 3. 1988". Na stretnutí bol napríklad arcibiskup Ján Sokol alebo gréckokatolícky biskup Ján Hirka. Viacerí z účastníkov sú vedení v zväzkoch ŠtB ako agenti. Banskobystrický biskup Jozef Feranec ubezpečil Colotku, že "Zbor ordinárov podnikne všetko pre to, aby akcie podobného charakteru nenašli živnú pôdu v radoch duchovných ani veriacich".
"Ľudia z cirkvi sa od akcie nedištancovali, iba vyhlásili, že to bola akcia organizovaná laikmi bez toho, aby zaangažovali hierarchiu," hovorí o stretnutí na vláde Sokolov tajomník Tibor Hajdu. "Pán arcibiskup sa na to pozerá ako na veľmi užitočnú akciu," povedal o Sokolovom postoji. Sokol vraj sám do Bratislavy poslal niekoľko veriacich zo Serede. (mož)
FOTO SME |