Pred piatimi rokmi vtrhla polícia do Mečiarovej Elektry

Na Zelený štvrtok 20. apríla 2000 prinútila polícia expremiéra Vladimíra Mečiara dostaviť sa pred vyšetrovateľa, keď náložou odpálili dvere do jeho vily Elektry. Mečiar z nej niekoľko týždňov nevychádzal, hoci polícia ho chcela vypočuť vo viacerých ...

Na Zelený štvrtok 20. apríla 2000 prinútila polícia expremiéra Vladimíra Mečiara dostaviť sa pred vyšetrovateľa, keď náložou odpálili dvere do jeho vily Elektry. Mečiar z nej niekoľko týždňov nevychádzal, hoci polícia ho chcela vypočuť vo viacerých kauzách.

Deň predtým Mečiara vyšetrovateľ obvinil z nezákonného vyplatenia odmien členom vlády, polícia mu však nevedela doručiť predvolanie na výsluch. Vtedajšiemu ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi z SDKÚ a šéfovi vyšetrovateľov Jaroslavovi Ivorovi došla trpezlivosť a dali príkaz na akciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Krátko pred deviatou ráno polícia megafónom Mečiara vyzvala, aby vyšiel von. Keď nik nereagoval, kukláči cez záhradu vnikli k zadnému vchodu a odpálili sklenené dvere. V Elektre okrem Mečiara objavili poslancov HZDS Pavla Delingu, Stanislava Husára a redaktora televízie Markíza, ktorý všetko nakrúcal.

Mečiar nekládol odpor a keď pod dohľadom polície vychádzal z domu, zakýval desiatkam svojich priaznivcov so slovami: "Nebojte sa, ja sa tiež nebojím."

Eskorta aj so sanitkou ho odviezla na výsluch do Bratislavy, kde mal vypovedať ku kauzám zavlečenie prezidentovho syna, sabotáž a k podozreniu z nezákonne vyplatených odmien. Mečiar buď nevypovedal, alebo len veľmi stručne a po troch hodinách ho polícia prepustila. Obvinenia napokon súdy Mečiara zbavili, lebo o odmenách nerozhodoval sám, ale celá vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Mikuláš Dzurinda v parlamente o zásahu v Elektre neskôr povedal: "Pán Mečiar aj pred vyšetrovateľmi ukázal, že tak ako doteraz nemieni spolupracovať s orgánmi polície, zámerne vedome sťažuje ich prácu a nie je naďalej ochotný plniť si tie povinnosti, ktoré má v trestnom konaní plniť tak ako každý iný občan."

Čo dnes robia Mečiarovi verní z roku 2000

Kým bol Mečiar na Zelený štvrtok roku 2000 na polícii, zvolalo HZDS tlačovku, na ktorej sa svojho predsedu zastávali Ján Cuper, Vojtech Tkáč, Ivan Gašparovič, Miroslav Maxon, Marta Aibeková, Jozef Grapa, Zdenka Kramplová a Ladislav Polka. Dnes sa z väčšiny z nich stali Mečiarovi oponenti.

Ján Cuper - Mečiar ho nedal na kandidátku HZDS vysoko, bol 42., a preto sa v roku 2002 už do parlamentu nedostal, v minulom roku však zasadol v parlamente ako náhradník za jedného z europoslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Vojtech Tkáč - po voľbách z HZDS odišiel spolu s ďalšími poslancami a založil Ľudovú úniu, aj z tej však už po nezhodách odišiel a je nezávislým poslancom.

Ivan Gašparovič - nedostal sa na kandidátku HZDS v roku 2002, preto odišiel z hnutia ešte pred voľbami a založil HZD. Strana sa nedostala do parlamentu. V minulom roku Mečiara porazil v prezidentských voľbách.

Miroslav Maxon - je poslancom parlamentu za HZDS, na rozdiel od Mečiara je skôr za spoluprácu so Smerom ako s SDKÚ

Marta Aibeková - odišla s Gašparovičom do HZD.

Jozefa Grapa - odišiel z HZDS s Gašparovičom a dnes je predsedom HZD.

Zdenka Kramplová - pracuje v súkromnej sfére, chodieva na Mečiarove mítingy v Bratislave.

Ladislav Polka - bol zvolený za poslanca HZDS v roku 2002, s Tkáčom však odišiel do ĽÚ, dnes je nezávislým poslancom, často hlasuje ako poslanci SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Čo dnes robia tí, ktorí po Mečiarovi išli 

Ladislav Pittner - rok po zásahu v Elektre podal demisiu, lebo koaliční partneri kritizovali, ako vykonáva funkciu. Od apríla 2003 je však šéfom SIS.

Jaroslav Ivor - z postu šéfa vyšetrovateľov ho Ivan Šimko hneď po nástupe za ministra vnútra v júni 2001 odvolal, dnes pôsobí ako vysokoškolský pedagóg.

Jozef Šátek - v čase zásahu v Elektre bol šéfom odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti, ktorý Mečiarove kauzy riešil. V januári tohto roku ho minister vnútra Vladimír Palko odvolal z funkcie šéfa Úradu boja proti korupcii, údajne pre intrigy v polícii.

Mikuláš Dzurinda - po voľbách v roku 2002 sa stal opäť premiérom. SDKÚ, ktorej je predsedom, pozvala v minulom roku Mečiara a HZDS na rokovanie do centrály svojej strany. Obe strany sa dnes netaja tým, že uvažujú o povolebnej spolupráci po roku 2006. (rk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 465
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 033
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 114
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 903
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 596
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu