Predaj citlivých zbrojných technológií z Európskej únie do komunistickej Číny sa odkladá. Európski diplomati vo Washingtone a Bruseli včera oznámili, že šéfovia štátov a vlád únie na terajšom summite neschvália plánované zrušenie zbrojného embarga proti Pekingu.
K odkladu okrem pretrvávajúcich obáv USA prispel hlavne nový čínsky zákon proti odtrhnutiu demokratického Taiwanu. Vyhláseniu jeho nezávislosti chcú čínski komunisti zabrániť vojenskou intervenciou.
Na uvoľnenie embarga, ktoré únia na kontinentálnu Čínu uvalila po krvavom potlačení študentskej revolty na Námestí nebeského pokoja pred 15 rokmi, naliehajú hlavne Francúzsko a Nemecko. Od väčšej ústretovosti voči komunistickému režimu si sľubujú miliardové obchody.
Moderné európske zbrane by mali v Číne nahradiť zastarané sovietske. Spojené štáty varujú pred možnou vojenskou nerovnováhou vo východnej Ázii. Obhajcovia ľudských práv pranierujú spreneveru európskych hodnôt, totalitný režim v Pekingu totiž ďalej utláča svojich oponentov.
"Malý pokrok" v tejto oblasti uznal i britský minister zahraničia Jack Straw. Uvažované zrušenie zbrojného embarga podľa neho neuľahčuje ani uzákonenie hrozby vojnou proti Taiwanu. Podobne sa vyjadril aj únijný šéfdiplomat Javier Solana.
Únijní diplomati v Bruseli sa pritom na uvoľnení embarga už v zásade zhodli. Konečné slovo ale majú šéfovia štátov a vlád celej dvadsaťpäťky. Tí môžu rozhodnutie odložiť.
Zástancovia zrušenia embarga sa bránia prísľubom "kódexu správania," ktorý vraj zabráni transferu citlivých technológií. Pred tým na februárovom summite s lídrami únie varoval americký prezident George Bush.
Chceli rokovať aj o Chorvátsku
BRUSEL - Chorvátsko minulý týždeň nedostalo zelenú na rokovania o členstve v Európskej únii. Predovšetkým Slovensko a Rakúsko naliehajú na nové posúdenie kritérií, ktorými únia podmienila štart vstupných rozhovorov. Chceli to otvoriť už na summite. Ide im o novú interpretáciu pojmu "úplná spolupráca" s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu. Únia viní Záhreb, že nechytil a nevydal tretieho najhľadanejšieho muža zoznamu vojnových zločincov - bývalého generála Ante Gotovinu. Záhreb to popiera: Gotovina vraj už nie je v Chorvátsku. (zel)
Autor: David Zelinger,Brusel