Kirgizský prezident Askar Akajev včera vylúčil, že proti opozícii, ktorá kontroluje dve mestá na juhu krajiny, použije masívnu silu. Zároveň stlmil nádeje opozície, ktorá protestuje proti zmanipulovaným parlamentným voľbám. Podľa Akajeva prebehli voľby do parlamentu v poriadku a novozvolení poslanci sú podľa neho legitímni.
Jeho vyhlásenie prišlo len deň potom, ako nariadil volebnej komisii prešetriť volebné výsledky v sporných obvodoch.
Komisia akúkoľvek kritiku odmieta a za sporné považuje len 6 mandátov. Predseda volebnej komisie Sulajman Imanbajev hovorí, že výsledky sú konečné, pričom opakované voľby by sa mali uskutočniť iba v jednom v obvode. O ďalších ešte môže rozhodnúť Najvyšší súd.
Opozícia obsadila v parlamente len desať percent kresiel, naopak, zástupcovia Akajevovej rodiny sa bez výnimky do parlamentu dostali.
"Všetko je namierené tak, aby to vyprovokovalo vládu na masívne použitie sily," citovala Akajeva agentúra Reuters, "chcem vás však uistiť, že nikdy nesiahneme k takýmto krokom."
Akajev, ktorému sa tento rok končí druhé volebné obdobie, včera druhýkrát obvinil opozíciu z prípravy puču. Viackrát varoval pred kopírovaním oranžovej revolúcie z Ukrajiny, ktorá by podľa neho viedla k občianskej vojne. Situácia na juhu sa podľa neho čoskoro vráti pod kontrolu.
Opozičné sily od nedele kontrolujú mesto Džalalabád a od pondelka Oš na juhu Kirgizska, kde žije silne zastúpená uzbecká menšina. Opozícia varovala, že ešte tento týždeň rozšíri protesty až do hlavného mesta na severe krajiny. Do Biškeku podľa agentúr už dorazilo niekoľko autobusov s vojakmi a policajtmi, ktorí majú strážiť kľúčové miesta vrátane hlavného námestia. Do metropoly vyrazili aj šéfovia opozície a jej prívrženci.
Prezident Akajev, ktorého odstúpenie požadovali tisícky demonštrantov, v pondelok oznámil, že je ochotný rokovať s opozičnými predstaviteľmi. Stále však nie jasné, či vôbec k takému stretnutiu dôjde. (rek)