Hladná srnčia zver sa v týchto dňoch vo veľkých skupinách popása na oziminách pri Očovej. Pre ľudí je to vyhľadávané divadlo. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Na poliach s oziminami v podhorských oblastiach Slovenska sa schádzajú veľké skupiny srnčej zveri, ktoré sem vyhnala dlhá a studená zima. Pri Očovej si už pár dní pochutnávajú na ozimnej repke. "Na tomto poli zvykne pásť aj dvesto kusov srnčej zveri," povedal nám Ján Maľa z poľnohospodárskeho družstva v Očovej. Či poľnohospodári budú z ozimnej repky niečo mať, ukážu až najbližšie týždne. Ťažko odhadnúť, aké škody zver narobila. Zvláštnemu javu sa naopak tešia ľudia z okolia. Snažia sa srnčiu zver fotiť a urobiť si aj pekné detaily zblízka. Podobné neobvyklé divadlo sa vraj koná raz za dvadsať-tridsať rokov, počas najkrutejších zím.
"Srnčia zver je po zime veľmi vysilená a stráca aj prirodzenú plachosť. Za normálnych podmienok by pri prvom podozrivom lomoze utiekla, no teraz sa k nej dá priblížiť na pár metrov," hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách. To, že sa zver sústreďuje v týchto dňoch do veľkých skupín, je podľa neho dôsledok neobvyklej zimy. "V horách je stále dosť snehu a zvieratá sa kvôli prežitiu sťahujú do nižších polôh. Aby prežili, kumulujú sa do väčších skupín. Migrácia je v tomto roku podstatne vyššia, mnohé jedince sa kvôli potrave vzdialili zo svojich prirodzených biotopov," dodáva Saniga.
Odborníci pozorujú aj ďalší zaujímavý jav. Mnohé jelenice a srny potratili prirodzenou cestou svoje mláďatá, ktoré by sa inak narodili na jar. Príroda sa aj takýmto spôsobom vyrovnáva s dlhou a na sneh bohatou zimou. Jelenice či srny by nielenže mláďatá nevynosili, ale na živote by to ohrozilo aj ich samotné.
Tento fakt sa môže podpísať na znížení prírastkov srnčej zveri v tomto roku. (eta)