Opoziční stúpenci sa pri obsadzovaní vládnych budov v druhom najväčšom meste v krajine v Oši vyzbrojili palicami a zápalnými fľašami. FOTO - ČTK/AP
Kirgizský prezident Askar Akajev má krajinu takmer úplne pod kontrolou. Napriek tomu včera ustúpil. Opozícii sa podarilo obsadiť dve mestá a prezident nariadil čiastočné prešetrenie výsledkov sporných parlamentných volieb.
Začalo sa hovoriť o novej revolúcii. V Kirgizsku je to však iné ako na Ukrajine či v Gruzínsku.
Revolučný juh
Odhady agentúr hovoria o desaťtisícoch protestujúcich stúpencov opozície, ktorí žiadajú Akajevovo odstúpenie. V porovnaní s niekoľko státisícovými demonštráciami v srdci Kyjeva je povolebný vývoj na prvý pohľad celkom nevinný. Vzhľadom na pomery v strednej Ázii však vzbudzuje veľký záujem a nádej na postupné zmeny.
Prezident Akajev už oznámil, že je ochotný stretnúť sa s predstaviteľmi opozície a nariadil ústrednej volebnej komisii a najvyššiemu súdu prešetrenie volieb v niektorých obvodoch.
Jeho ústretový krok prišiel potom, ako opozícia obsadila administratívnu budovu v druhom najväčšom meste Oš. Blízke mesto Džalalabád obsadila opozícia už v nedeľu po tvrdých stretoch s políciou. Tá rozháňala dav streľbou a zatkla niekoľko desiatok ľudí. Policajný zdroj ruskej agentúry Interfax hovoril o desiatich mŕtvych. Jeden z lídrov opozície Kurmanbeh Bakijev však tieto informácie poprel.
Na rozdiel od demonštrácií v Džalalabáde sa uskutočnili posledné udalosti v Oši bez násilia. Predstavitelia úradu aj polícia proti dvom tisíckam demonštrantov ozbrojených palicami a zápalnými fľaškami radšej nezasiahli.
Žltý Biškek?
Prezident oznámil, že sa vyhne násilnému riešeniu a prisľúbil prešetrenie parlamentných volieb. Napriek tomu sa radikálny posun v politickej situácii neočakáva.
Akajev má krajinu pevne v rukách a opozícia, na rozdiel od ukrajinskej, nie je taká jednotná a nemá jednoznačného lídra. Časť trvá na tom, aby sa Akajev vzdal prezidentského kresla, druhá je ochotná si s ním sadnúť za jeden stôl.
Napriek tomu sa opozícia chce pokúsiť rozšíriť závan revolúcie z juhu, kde žije väčšina etnických Uzbekov, aj na sever krajiny. Kľúčovým bude hlavné mesto Biškek.
(rek)