Dohoda európskych ministrov o zmenách v Pakte rastu a stability zjednoduší národným vládam vyhýbať sa trestu za vysoké deficity a môže posilniť odhodlanie Európskej centrálnej banky zvyšovať základné úrokové sadzby. Tak znejú hlavné obavy ekonomických analytikov k dohode európskych ministrov financií.
Teoreticky môže pakt viesť k vysokým pokutám, avšak doterajšie snahy Európskej komisie trestať Paríž a Berlín za sériu porušení pravidiel boli vždy zablokované.
Možnosť voľnejšej interpretácie pravidiel kritizujú aj nemeckí ekonómovia: "Trvalý rast môže Európa dosiahnuť len na základe zdravých financií," povedal Jurgen Thumann, prezident nemeckej priemyselnej asociácie BDI.
Pakt bol zavedený v roku 1997 s cieľom zabrániť národným vládam prehnané rozpočtové výdavky, a tak podporiť zavedenie jednotnej európskej meny.
"V konečnom dôsledku dostali najväčší hriešnici to, čo chceli," povedal ekonóm Deutsche Bank Theodor Schonebeck. Obáva sa najmä rozširovania rôznych výnimiek, akou bolo napríklad nezapočítanie nemeckých nákladov na zjednotenie do deficitu. "Otvára to aj zadné dvierka ďalším (disciplinovaným) krajinám na vyrobenie podobných problémov," povedal.
Na dohodu o pakte zareagovali po svojom aj finančné trhy. Výnosové krivky dvojročných vládnych dlhopisov vyleteli na 10-týždňové maximum a euro sa oproti doláru prepadlo na dvojtýždňové minimum. (reuters)