V stredu po Veľkej noci prídu zdravotníci do rómskej osady. Vzorky odovzdá prvých dvesto Rómov. FOTO - AUTORKA |
24 ľudí, ktorí s chorou bývali v jednom dome, už vyšetrili. Cestovné im zaplatila obec, nemocnica im zase odpustila dvadsaťkorunové poplatky, pretože nemali peniaze.
Starosta obce František Žiga rozmýšľal, ako ľudí dopraviť do 10 kilometrov vzdialenej nemocnice v Krompachoch, napokon však zdravotníci prídu do Bystrian. "Problém sme konzultovali so známym slovenským odborníkom. Zhodli sme sa, že Rómovia z Bystrian nemusia chodiť do našej nemocnice. Pôjdeme k nim, odoberieme vzorky, a podľa nich zistíme, koľko ľudí je v Bystranoch chorých," hovorí riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.
Prvých dvesto Rómov otestujú v stredu 30. mája. "Sociálny terénny pracovník z obecného úradu už poučuje Rómov, ako sa majú správať. S vyšetrením začneme v osade hneď skraja. Každý sa postaví pred dom s preukazom poistenca. Keď príde zdravotník, bude počúvať jeho pokyny, čo má robiť," povedal Žiga. Sám sa dá tiež vyšetriť. Chce ísť príkladom, aby dedinčania nemali z vyšetrenia obavy. "Okrem toho chcem vedieť, či som zdravý."
Tuberkulóza sa nevyskytuje v Bystranoch prvýkrát. Liečba podľa Krausa často stroskotáva na nedisciplinovanosti pacientov, ktorí nechodia na kontroly a neberú lieky. "Je tu veľké riziko, že choroba sa vráti. S tuberkulózou je to bludný kruh."