V Česku vlani ponúkali najrizikovejšej skupine bezdomovcov možnosť nechať sa vyšetriť na tuberkulózu v autobuse, ktorý sa presúval z mesta do mesta. Na žiadosť ústeckej krajskej hygienickej stanice zdravotníci snímkovali pľúca ľuďom zo sociálne slabších vrstiev, ktorí po vyšetrení dostali poukážku na nákup potravín v hodnote 100 korún. FOTO - ARCHÍV ČTK |
VYŠNÉ HÁGY - Na tuberkulózu vlani na Slovensku zomrelo osem ľudí. "Vlani sme síce na Slovensku zaznamenali len 713 ochorení na tuberkulózu, čo zodpovedá pomeru 13,6 ochorení na 100-tisíc obyvateľov krajiny, avšak ľudia k nám prichádzajú s oveľa rozvinutejšími chorobami, ako to bolo napríklad pred dvadsiatimi rokmi," hovorí riaditeľ Ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič.
Spoločnosť podľa neho tuberkulózu podceňuje. "O tuberkulóze sa málo hovorí. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tuberkulózou trpí až 32 percent svetovej populácie, čo je asi 1,86 miliardy ľudí. Každý rok pritom na Zemi pribúda ďalších osem miliónov prípadov a na chorobu priamo alebo nepriamo súvisiacu s tuberkulózou umiera ročne až 2,8 milióna ľudí."
Za najrizikovejšie skupiny obyvateľstva Solovič označil bezdomovcov, narkomanov a ľudí žijúcich v zlých sociálno-ekonomických podmienkach. V poslednom čase k nim však pribudli migranti z krajín juhovýchodnej Ázie. Vlani zaznamenali na Slovensku tuberkulózu u 19 cudzincov, z toho v 16 prípadoch išlo o utečencov. Sedem ich bolo z Čečenska, po troch z Indie a Pakistanu a po jednom z Bangladéša, Číny a Gruzínska.
Tuberkulózu nedávno zaznamenali aj v obci Bystrany. V Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy v Dolnom Smokovci sa momentálne liečia tri deti z Bystrian. Ďalšie už prepustili domov. Mladá žena z Bystrian je v ústave vo Vyšných Hágoch. "Je stabilizovaná, musí však pochopiť, že liečba netrvá týždeň ani dva, ale šesť až desať mesiacov. U nás zostane, kým neprestane byť infekčná pre okolie," hovorí Solovič.
Východ Slovenska patrí k najhorším oblastiam, Tatry sú však výnimkou. "Skôr máme zdroje nákazy v širšom regióne, vlani sme mali pacientov z Liptovskej Tepličky, tento rok z Veľkého Slavkova."
Hoci svetový trend vo výskyte tuberkulózy je stále alarmujúci, Slovensko sa radí medzi krajiny, ktoré sa môžu pochváliť nízkym výskytom v prepočte na obyvateľov. "Liečba tohto infekčného ochorenia je však stále medzi prioritami WHO," povedala na tlačovej besede k Svetovému dňu tuberkulózy Darina Sedláková zo slovenskej kancelárie WHO.
(čtk, kim)